Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarının duygusal zekâ düzeyleri ve mesleki tükenmişlikleri üzerine bir araştırma
A research on emotional intelligence levels on professional burnout of special education and rehabilitation center employees
  1. Tez No: 855875
  2. Yazar: FAİK BENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, özel gereksinimli bireylerle çalışan profesyonellerin duygusal zekâ düzeylerinin mesleki tükenmişliklerine nasıl etki ettiğini incelemek ve bu ilişkiye dair yönü ortaya koymaktır. Araştırmada özel gereksinimli bireylerle çalışmanın getirdiği ağır duygusal yükün ve tükenmişliğin birbiriyle olan ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece, duygusal yükü fazla olan hizmet örgütleri ve iş görenlerinin yönetimine dair çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle duygusal zeka ve tükenmişlik kavramları literatür kapsamında bir çerçeveye oturtulmuştur. Daha sonra ise İstanbul İlinde 12 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden 115 çalışana uygulama yapılmıştır. Bu uygulamanın sonucunda ise yüksek duygusal zekâ ile mesleki tükenmişlik arasında ters yönlü bir ilişkinin varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine how the emotional intellegence level of professionals working individual with special needs affect their Professional burnout and to reval the direction of this relationship. In this reshearch, the relationship between heavy burden working with individuals with special needs and burnout was tried to be revealed.Thus, it has been tried to make inference about the management service organizations and employees with high emotional load.In this context,firstly, all concepts of emotional intelligence and burnout were put in a framework within the scope of the literatüre. Afterwards, the application was made to 115 employees from 12 Special Education and Rehabilitaion Centers in Istanbul.As a result of this application, it was revealed that there is inverse rellationship between high emotional intelligence and professional burnout.