Ahşap emprenyesi üzerine yapılan çalışmaların analizi
The analysis of studies on the impregnation of wood
- Tez No: 855937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ahşap, tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılan çevre dostu ve doğal bir yapı malzemesidir. Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir kullanım sağlamak amacıyla kaynakları daha verimli bir şekilde kullanmaya yönelik, ahşabın dayanıklılığını ve ömrünü artırmak için çeşitli işlemler yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, emprenye işlemiyle ilgili yapılan çalışmalar sistematik bir şekilde analiz edilmiş ve kullanıcıların bu konudaki bilgilere kolayca ulaşabilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, ahşabın önemi, çalışmanın amacı ve kullanılan yöntemler hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ahşap yapı malzemesinin türleri, genel özellikleri, bozulmasına neden olan faktörleri ve emprenye ile ilgili teorik bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, çalışmanın materyal ve yöntemi açıklanırken, dördüncü bölümde yapılan sistematik analizler sonucunda emprenye işleminin ahşap üzerindeki etkilerine göre kategorizasyonlar yapılmıştır. Sonuç olarak; ahşap malzemede emprenye işlemleri ile ilgili bilgiler derlenmiş ve emprenyede kullanılan ağaç türleri, emprenye maddeleri ve yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wood has been used as a natural and eco-friendly building material throughout history. To ensure sustainable use for future generations, it is necessary to employ various processes to utilize resources and enhance wood's durability and lifespan efficiently. This study systematically analyzes research on the impregnation process, aiming to facilitate easy access to information for users. The first section provides information on the significance of wood, the purpose of the study, and the methods employed. The second section delves into theoretical insights on the types of wooden building materials, their general characteristics, factors leading to deterioration, and information about impregnation. While the third section outlines the material and methods of the study, the fourth section categorizes the effects of the impregnation process on wood based on systematic analyses conducted. In conclusion, this study has compiled information related to the impregnation processes in wood materials, and reviews have been made to improve the types of trees used in impregnation, impregnation materials and methods.