An investigation into the impact of employee satisfaction on business performance in the pharmaceutical industries in Algeria: A study on TQM
Çalışan memnuniyetinin Cezayir'deki farmasötik endüstrilerinde iş performansına etkisinin incelenmesi: Bir TQM çalışması
- Tez No: 855971
 - Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET BEŞKESE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, Cezayir'deki ilaç endüstrisinde Toplam Kalite Yönetimi (TQM) ile iş performansı arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda bu ilişkide çalışan memnuniyetinin düzenleyici rolünü de araştırmaktadır. Anketler ve görüşmeler gibi kapsamlı bir araştırma tasarımı kullanarak, çalışma TQM uygulamalarının iş performansını nasıl etkilediğini ve çalışan memnuniyetinin bu bağlantıyı nasıl etkileyebileceğini aydınlatmaya çalışmaktadır. Bulgular, Cezayir'deki ilaç şirketlerine değerli bir rehberlik sunmayı amaçlayarak, TQM stratejilerini optimize etme, çalışan memnuniyetini teşvik etme ve nihayetinde genel iş performansını artırma konusunda bilgi sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the intricate relationship between Total Quality Management (TQM) and business perfromance within the pharmaceutical industry in Algeria. The study further explores the moderating role of employee satisfaction on this relationship. Employing a comprehensive research design, including survey, the investigation seeks to elucidate how implementation of TQM practices influences business performance and how employee satisfaction may impact and potentially enhance this connection. The findings aspire to provide valuable insights for pharmaceutical companies in Algeria, guiding them in optimizing TQM strategies, fostering employee satisfaction, and ultimately improving overall business performance