Job satisfaction among public amployees in Jordan
Ürdün kamu personelinde iş tatmini
- Tez No: 37251
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT POLATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZ ÜRDÜN KAMU PERSONELİNDE İŞ TATMİNİ AL-KHATIB, Riad Doktora Tezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Tez Yöneticisi! Doç. Dr. Aykut Polatoğlu Ocak, 1994 99 pages Bu çalışma, Ürdün Merkezi Yönetim kamu personelinin iş tatminini tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma“Job Descriptive Index”in beş bölümünde odaklanmıştır (iş, ücret, teşvik, idari görev ve ortak-çalışanlar). Bunun yanısıra çalışmada bazı demografik değişkenlerin (yaş, cinsiyet, deneyim, eğitim seviyesi, medeni hal ve iş pozisyonu) kamu görevlilerinin işlerinde sağladıkları doyuma etkileri incelenmiştir. Tezin amaçları doğrultusunda 6 hipotez oluşturulmuştur, örneklem Amman'da 24 bakanlıkta çalışan 212 'si kadın ve 378 'i erkek olmak üzere 590 memuru kapsamaktadır. Veri toplama araçları, memur veri dokümanları ve J. D. I. 'dır. önerilen altı hipotez ile ilgili verileri analiz etmek için frekans ortalama, tek yol varyans analizi (one way analysis of variance?) (ANOVA) ve Scheffe testi kullanıldı. Çalışmanın sonuçları memurların iş tatmininde cinsiyet, medeni hal, eğitim seviyesi ve deneyim' e göre anlamlı farklılıklarolmadığını göstermiştir. Yaş ve iş pozisyonuna göre ise anlamlı farklar olduğu saptanmmıştır. ±ş tatmininin önemli kaynağı idari görev iken ücretin katkısı enaz dır. Bunun yanısıra memurların genel olarak manevi teşviklere, parasal teşviklerden daha duyarlı oldukları saptanmıştır. Anahtar sözcükler? Kamu Personeli, ±ş Hoşnutluğu, Dürtü, Teşvik, ürdündeki Bakanlıklar. Bilim Kodu s 217.03.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JOB SATISFACTION AMONG PUBLIC EMPLOYEES İN JORDAN AL-KHATIB, Riad Ph.D. in Public Administration Supervisorr Assoc. Prof. Dr. Aykut Polatoğlu January, 1994 99 pages in this study an attempt was made to identify the level of job satisfaction amoung public employees working at the headguarters of mlnistries in Amman-Jordan. The investigation focused on the five sections of Job Descriptive Index (work itself, pay, promotion, supervision and co-workers. in addition, the study sought to identify the impact of some demographic variables (such as age, sex, years of experience, level of education, marital status and job position) on job satisfaction. Six hypotheses were designed to accomplish the purpose of this study. The sample consisted of 590 public employees» 378 males and 212 females f rom headguarter of 24 ministries in Amman. The data collecting instruments were the employees data sheet and the J.D.I. Frequencies, means, öne way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe test were utilized to analyize the data that related to the six hypotheses. iiiThe results of the study shovred that there were no significant differences in job satisfaction among public employees with regard to gender, marital status, level of education and years of experience, whereas significant differences were found with regard to age and job position. The majör source of job satisfaction of public employees was supervision while present pay had the least contribution. in addition, public employees were generally found to receive relatively more non-monetary motivation than the monetary öne. Keywords< Public Employees, Job Satisfaction, Motivation, Inccentives, Ministries in Jordan. Science Code: 217.03.01