İş doyumu, rol çatışması ve rol belirsizliği ile çalışanlarının tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Banka çalışanları üzerine bir uygulama.
An investigation of employee's burnout according to job satisfaction, role conflict, role ambiguity: A study on bank employees.
  1. Tez No: 215225
  2. Yazar: MEHMET MENTEŞE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısmanın temel amacı banka çalısanlarının tükenmislik düzeylerinin, is doyumu, rol çatısması, rol belirsizliği ve bazı bireysel özelliklere göre arastırılmasıdır. Bu doğrultuda ilk bölümde öncelikle is doyumu, rol çatısması ve rol belirsizliği kavramları incelenmistir. ?kinci bölümde tükenmislik kavramı, modelleri, mücadele yöntemleri, sonuçları ile is doyumu, rol çatısması ve rol belirsizliğinin tükenmisliğe etkileri açıklanmıstır. Üçüncü bölümde ise olusturulan model çerçevesinde, belirlenen is doyumu, rol çatısması, rol belirsizliği ve bazı demografik özelliklerin banka çalısanlarının tükenmislik düzeyleri üzerindeki etkileri, yapılan uygulama çalısmasında ölçülmeye çalısılmıstır. Anket uygulaması, Kütahya il merkezinde faaliyet gösteren banka subelerinde aktif olarak görev yapan banka çalısanlarına yapılmıstır. Kütahya il merkezinde görev yapan banka çalısanlarının % 61,29'una anket uygulanmıstır. Çalısmanın hipotezlerini analiz etmek için korelasyon, t-testi, çoklu regresyon, One Way Anova ve Scheffe analizleri kullanılmıstır. Bu çalısmanın bulgularına göre, çalısanların is doyumu ve rol belirsizliği düzeylerinin tükenmisliğin tüm alt boyutları, cinsiyetin duygusal tükenme alt boyutu, yasın düsük basarı hissi alt boyutu ve hizmet süresinin duyarsızlasma alt boyutu üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıstır. Rol çatısmasının tükenmislik üzerinde bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıstır. Bu bulgular ısığında, banka çalısanlarının tükenmislik seviyelerini en iyi yordayan değiskenin diğer meslek gruplarında da olduğu gibi is doyumunun olduğu neticesine ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the job satisfaction, role argument, role indefiniteness and some personal skills impact on burnout levels of bank employees. In this sence, in the first section of the study; job satisfaction, role argument and role indefiniteness have been examined. In the second section of the study, the burnout concept, it?s models, contention methods, it?s results and job satisfaction, the impact of role argument?s and role indefiniteness on the burnout have been examined. In the third section, using the framework of the developed model, the impact of job satisfaction, role argument, role indefiniteness and some demographic condition on bank employees? burnout levels are aimed to be measured. Survey research has been applied to employees who work in bank at town center of Kütahya. Total percentage of the sample consisted of % 61,29 of bank employees work in county center. In analysing hypoteses of the study; correlation, t-test, multipleregression, One Way Anova and Scheffe analysis have been used. According to findings of this study , the all sub-dimension of job satisfaction and role indefiniteness, sub-dimension of gender?s emotional burnout, low success upon age feeling?s sub-deminsion and the sub-demension of insensitiveness about working extension have a sagnificant impact. Another finding is that role argument do not have any impact on burnout . Under the light of these findings, there has been reached the main conclusion that the principal reason of bank employees? burnout level is job satisfaction which is certain in other professions.