Bazı kekule hetero diradikaloidler üzerine teorik çalışmalar
Theoretical investigations on some kekule hetero diradicaloids
- Tez No: 855976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BURAK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada anyonik diradikal(oid) yapıları üzerine öncelikli olarak heteroatom etkisi incelenmiştir. Böylece hangi heteroatomun (E=B veya Al) (E'=N veya P) singlet-triplet ve HOMO-LUMO enerji farklarına ve singlet diradikal karakterine etki ettiği değerlendirilmiştir. Devamında E (B veya Al) atomu üzerindeki elektron çekici ve verici sübstitüentlerin hedeflenen sistemler üzerindeki elektronik etkileri araştırılmıştır. Tüm hesaplamalar sonucunda incelediğimiz yapılar arasında hangilerinin yarı iletken olarak kullanılabileceği tespit edilmeye çalışılmış ve bazı cihazlarda kullanılabilme potansiyelleri değerlendirilerek rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the heteroatom effect on the anionic diradical (oid) structures investigated was firstly examined. Thus, it was evaluated which heteroatom (E=B or Al) (E'=N or P) affects the singlet-triplet and HOMO-LUMO energy differences and singlet diradical character. Subsequently, the electronic effects of electron-withdrawing and electron-donating substituents on the E (B or Al) atom on the targeted systems were investigated. As a result of all calculations, we tried to determine which of the structures we examined can be used as semiconductors and their potential for use in some devices is evaluated and reported.