Farklı tip malzemelerde radyasyon soğurulmasının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of radiation absorbtion in different types of materials
- Tez No: 855975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yarı-değer kalınlık, başlangıçtaki radyasyon şiddetin yarıya düşmesi için gerekli olan soğurucu malzeme kalınlığı olarak tanımlanır. Yarı-değer kalınlıkların standart matematiksel yöntemlerle yapılan hesaplamalarda elde edilen değerleri deneysel değerler ile uyum içinde olmayabilir. Bu tez çalışmasında bazı soğurucu malzemelerin yarı-değer kalınlıklarının ve kütle soğurma katsayılarının deneysel ve standart değerleri arasındaki uyumsuzluk ele alınmıştır. Bu uyumsuzluk soğurma denkleminin kümülatif küçülmeler/büyümeler metodu kullanılarak yeniden çözülmesi ile giderilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla literatürden elde edilen beta parçacıkları için alüminyum ve polietilen soğurucu malzemelerin; 59,5 keV enerjili gama ışını için farklı özelliklere sahip soğurucu beton harçlarının; 81–1332 keV enerji aralığında gama ışını için karboksilik asit koordinasyonlu C20H10O8.Zn.2H2O ve C20H10O8.Cu.2H2O soğurucu kompozit malzemelerin; 59,5-1408 keV enerji aralığında gama ışını için Bi2(WO4)3(%5), Bi2(WO4)3(%10), Sn(%5) ve Sn(%10) ile katkılanmış polimer kompozit soğurucu malzemelerin deneysel ve standart teorik yarı-değer kalınlıkları arasındaki uyumsuzluk kümülatif küçülmeler/büyümeler metodu kullanılarak giderilmeye çalışılmıştır. Kümülatif küçülmeler/büyümeler metodundaki q parametresi soğurucu malzemelerin kalınlığı ile ilişkilendirilmiş olup literatürdeki diğer örneklere paralel olarak 1 ≤ q ≤ 2 aralığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The half-value thickness is defined as the thickness of the absorber material that is obtained from half value of the initial intensity. The values of half-value thicknesses obtained from standard calculations may not be in agreement with experimental ones. In this study, the discrepancy between the experimental and the standard values of the half-value-thicknesses for some absorber materials are discussed. This incompatibility has been investigated with the help of the cumulative dimunition/growths method. In the calculations, aluminum and polyethylene absorber materials for beta particles; absorbent concrete mortars with different properties for59.5 keV energy gamma ray; carboxylic acid coordinated C20H10O8.Zn.2H2O and C20H10O8.Cu.2H2O absorber composite materials for the gamma rays in the energy range of 81–1332 keV and polymer composite absorber materials doped with Bi2(WO4)3(5%), Bi2(WO4)3(10%), Sn(5%) and Sn(10%) for the gamma rays in the energy range of 59.5-1408 keV have been using as absorber materials. The discrepancy between the experimental and standard theoretical half-value thicknesses of the absorber materials has been resolved using the cumulative dimunition/growths method. The q parameter in the cumulative dimunition/growths method is associated with the thickness of the absorber materials and has been obtained in the range of 1≤q≤2, in parallel with other examples in the literature.