Sezaryen öncesi sanal gerçeklik uygulamasının stres ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of virtual reality application on stress and anxiety levels before cesarean section
  1. Tez No: 856044
  2. Yazar: NİSANUR ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma, sezaryen öncesi dönemde sanal gerçeklik uygulamasının kadınlarda stres ve anksiyete düzeyinde etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Malatya il merkezinde bulunan Özel Gözde Akademi Hastanesi kadın doğum servisinde Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında sezaryen doğum için yatışı yapılan 154 kadınla, randomize kontrollü olarak yürütüldü (77 deney, 77 kontrol). Deney grubundaki kadınlara yatış işlemlerinden sonra araştırmacı tarafından sanal gerçeklik gözlüğüyle, 10 dakika ara ile her biri 20 dakika süren, toplam iki defa rahatlatıcı ve gevşetici videolar izletildi. Kontrol grubuna hastanenin rutin bakımı dışında araştırmacı tarafından hiçbir girişim uygulanmadı. Tüm veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, TGDÖ, DKÖ ve Yaşam bulguları takip formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of virtual reality application on stress and anxiety levels in women in the preoperative period. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled trial with 154 women (77 treatment, 77 control) who were hospitalized for cesarean delivery between April 2022 and September 2022 in the obstetrics ward of Malatya Private Gözde Akademi Hospital. After hospitalization, the women in the treatment group were shown soothing and relaxing videos twice with virtual reality goggles by the researcher, each lasting 20 minutes with a 10-minute interval. No intervention was applied to the control group by the researcher except for the routine care of the hospital. Data were collected using the İntroductory Information Form, Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and vital signs.