Etibank Emet Kolemanit İşletmesi kaba artıklarının değerlendirilmesi olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 8561
  2. Yazar: İBRAHİM FATİH ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma, Etibank Emet Kolemanit İşletmesi kaba artıklarından fiziksel zenginleştirme yöntemleri ile konsantre kazanımı olanaklarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, kolemanit cevheri kaba artığının PERMROLL manyetik ayırıcısı ve ısıl işlemle ufalama yöntemleri kullanarak zenginleştirilebileceği anlaşılmıştır. Permroll manyetik ayırıcısından -13.2+3.36 mm fraksiyonu, % 95.06 verim ve % 43.29 B2O3 tenörü; -3.36+1.00 mm fraksiyonu, % 94 verim ve % 42.95 B2O3 tenörü; -1.00+0.106 mm fraksiyonu ise, % 71.7 verim ve % 41.08 B2O3 tenörü ile bir konsantre alınabilmektedir. Isıl işlemle ufalama yönteminde en iyi sonucu 500°C da, 30 dakikalık ısıtma süresi vermektedir. Bu koşullarda 0.425 mm elek altı malzeme ürün olarak alındığında % 58.87 B2O3 tenörlü konsantre % 97.26 verimle kazanılmaktadır. En uygun tenor ve verimde konsantre kazanımının ısıl işlemle ufalama sonucunda elde edilmesi, söz konusu sıcaklıklarda kolemanitin kristal suyunu kaybederken parçalanması, buna karşılık gang minerallerinin herhangi bir değişikliğe uğramamasından kaynaklanmaktadır. Bu da, kolemanitin diğer mineraller den seçimli olarak sınıflandırma yoluyla ayrılmasına olanak tanımaktadır. Sonuç olarak, Emet Kolemanit İşletmesi kaba artıklarından Permroll manyetik ayırıcısı kullanarak veya ısıl işlemle ufalamayı takiben sınıflandırma yoluyla, halen bu tesiste üretilmekte olan konsantre kalitesinde bir ürün elde edilmesi mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to find out the possibilities of obtaining a concentrate from coarse tailings of Etibank Kolemanit İşletmesi by using physical benefication methods. Experimental results show that colemanite ore coarse tailings can be concentrated by Permroll magnetic separator and decrepitation method. Tests conducted in Permroll Magnetic Separator for -13.2+3.36 mm, -3.36+1.00 mm and -1.00+0.106 mm fractions give concentrates containing 43.29% B2O3, 42.95% B2O3, 41.08% B2O3 with recoveries of 95.06%, 94.00% and 71.7% respectively. The best results for decrepitation are obtained for a duration of 30 minutes at 500 °C. Under these conditions, if -0.425 mm material is considered as a product, a concentrate containing 58.87% B2O3 can be obtained with a recovery of 97.26%. The reason of obtaining a high grade concentrate with good recovery by decrepitation method is attributed to the decomposition of colemanite particles due to loss of water of crystallization at afore mentioned temperatures while no such changes taking place for gangue minerals. This in turn provides the opportunity of selectively separating colemanite from other minerals according to size. It can be concluded that a concentrate, with the same qualities as the one being produced at Emet İşletmesi, can be obtained from coarse tailings by Permroll magnetic separator and decrepitation method.