Close follow up truck platooning using IPG and MATLAB/Simulink
IPG ve MATLAB/Simulink kullanarak kamyon birleştirmesinin yakın takibi
- Tez No: 856186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CİHAN KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mekatroniği ve Akıllı Araçlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
In this thesis, an algorithm is developed for vehicle-to-vehicle (V2V) communication such that the drive will be autonomous in a convoy of trucks. It is simulated with different scenario-based cases using IPG automotive simulation software for HeavyDuty vehicles by analyzing the time gap and the safe distance to travel in a convoy. This is done by implementing a controller in MATLAB/Simulink which creates an algorithm that collects data by using a set of sensors attached to the truck and finds solutions autonomously, this thesis will analyze the system behavior to develop and strategies for the mentioned cases.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, araçlar arası haberleşme (V2V) kullanılarak otonom kamyon konvoyları için bir algoritma geliştirilmiştir. Çalışmada IPG simülasyon ortamında farklı senaryo tabanlı durumlar oluşturularak ağır vasıtalar için otonom yakın takip sürüş gerçekleştirilmiştir. Böylelikle ideal zaman aralığında bir konvoy için güvenli mesafe analizi simüle edilmiştir. Kamyon üzerine yerleştirilmiş bir takım sensörler kullanılarak veri toplanmıştır. Sensörlerden elde edilen verilere göre MATLAB/Simulink ortamında bir kontrolör tasarlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda olası konvoy senaryoları için geliştirilen algoritma test edilmiştir.