Farklı sütlerden üretilen meyveli probiyotik fermente süt içeceğinin (smoothie benzeri) fonksiyonel ve kalite özellikleri
Functional and quality characteristics of fruity probiotic fermented milk beverage (smoothie like) produced from different milks
- Tez No: 856219
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı oranlarda inek ve keçi sütlerinde (%100 inek (İ), %50 inek-%50 keçi (İK) ve %100 keçi (K)) chia ve yaban mersini kullanılarak üretilen üç farklı smoothie benzeri fermente süt içeceğinin fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. 21 gün boyunca 4°C'de depolanan örneklerin depolama esnasında (1., 7., 14. ve 21. günlerde) kurumadde, kül, titrasyon asitliği, pH, yağ, renk, tekstür, viskozite, DPPH ve protein analizleri yapılmış Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium spp., Streptococcus thermophilus bakterilerinin sayımları için mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgular sonucunda her üç ürün de Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri tebliğine uyun bulunmuştur. Duyusal olarak; İ ve İK örnekleri daha çok beğenilirken K örneği duyusal değerlendirmeler sonucunda daha az beğenilmiş ve bunun sebebi olarak da keçi sütün kendine has kokusunun tüketiciler tarafından daha az kabul gördüğü sonucunu bize vermiştir (pİK>İ olarak ürünler sıralanmıştır. İn vitro sindirimde üretilen smoothielerin DPPH % indirgenme değerleri ile mide sindiriminden sonra çıkan değerler arasında fark görülmemektedir. Bu da smoothiemizde kullandığımız chia tohumu, yaban mersini, süt ve kültüründen gelen antioksidan maddelerin mide asitliğinden etkilenmediği görülmektedir. Buna karşın ince bağırsak sonrası çıkan kısımdan yaptığımız analizde DPPH % inhibisyon değerleri düşük çıkmıştır. Ürünlere In vitro sindirim yapılmış ve mikrobiyolojik sayım sonuçlarında dalgalanmalar görülmüştür. Literatüre baktığımızda bu konuda yapılan çalışma az sayıdadır. Çalışmamızın bu yönden yeni çalışmalara ve fonksiyonel ürün yelpazesine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the physical, chemical, microbiological, and sensory properties of three different fermented milk beverages similar to smoothies produced using different ratios of cow and goat milk (%100 cow (İ), %50 cow-%50 goat (İK), and %100 goat (K)) with the addition of chia and blueberries were attempted to be determined. Samples stored for 21 days at 4 °C underwent analyses for dry matter, ash, titratable acidity, pH, fat, color, texture, viscosity, DPPH and protein on days 1, 7, 14, and 21 of storage. Microbiological analyses were conducted to enumerate Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium spp., and Streptococcus thermophilus bacteria. As a result of the findings obtained from the analysis; all three products were found to comply with the Turkish Food Codex Fermented Dairy Products notification. Sensually; while the I and IK samples were liked more, the K sample was less liked as a result of sensory evaluations, and the reason for this was that the unique smell of goat milk was less accepted by consumers (p İK>İ. There is no difference between the DPPH% reduction values of smoothies produced in vitro digestion and the values obtained after gastric digestion. This shows that the antioxidant substances coming from chia seeds, blueberries, milk and culture that we use in our smoothie are not affected by stomach acidity. On the other hand, in our analysis from the post-small intestine section, DPPH% inhibition values were low. The products were digested in vitro and fluctuations were observed in the microbiological count results. When we look at the literature, there are few studies on this subject. It is thought that our study will shed light on new studies and functional product range in this respect.