Ab initio calculations on lattice dynamical properties of lanthanides
Lantanitlerin örgü dinamiği özellikleri üzerine ab ınıto hesaplamalar
- Tez No: 856252
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, nadir toprak metallerinin kuantum mekanik özellikleri üzerine birkaç derinlemesine çalışma yapılmıştır. Çalışmalar, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT), DFT artı bir Hubbard modeli tarafından formüle edilen statik Coulomb korelasyonu ve dinamik ortalama alan teorisi¸ çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, nadir toprak metallerinin yapısal, elektronik, manyetik ve elastik özelliklerini hesaba katmak için güçlü elektronik korelasyonlar için ortalama alan düzeyinde düzeltmelerle DFT'nin sözde potansiyel formülasyonunu kullanma olasılığını değerlendirilmiştir. Tezde sunulan sonuçlar, çok amaçlı bir evrimsel optimizasyon algoritması tarafından üretilen yansıtılmış artırılmış dalgaların, yaygın olarak tartışılan α−γ izoyapısal faz geçişine ek olarak seryumun yukarıda belirtilen özelliklerini açıklamak için yeterli bir elektron çekirdeği etkileşim potansiyeli sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we report the results of several in-depth studies on the quantum mechanical properties of rare-earth metals. Studies are carried out in the frameworks of density functional theory (DFT), DFT plus static Coulomb correlation as formulated by a Hubbard model, and dynamical mean-field theory. The aim of the study was to assess the possibility of using a pseudopotential formulation of the DFT with mean-field-level corrections for the strong electronic correlations to account for the structural, electronic, magnetic, and elastic properties of rare-earth metals. The results presented in the thesis indicate that projected augmented waves produced by a multi-objective evolutionary optimization algorithm provide a satisfactory electron-nuclei interaction potential to describe the aferomentioned properties of cerium in addition to the widely discussed α − γ isostructural phase transition.