Yapay zeka teknolojisi ile kişiselleştirilmiş bebek beslenmesi uygulaması
Personalized baby nutrition application with artificial intelligence technology
  1. Tez No: 856268
  2. Yazar: BUSE TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAŞAK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapay zeka teknolojisiyle desteklenen bebek beslenme aplikasyonları, ebeveynlere doğru ve kişiye özel beslenme bilgileri sunarak bebeklerin sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda beslenme günlüklerini takip etmelerine olanak sağlar. Bu uygulamalar, ebeveynlere besin önerileri ve hedefler sunarak beslenme planlarını optimize etmelerini sağlar. Hamilelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde eğitimler önemli rol oynar, annelerin ve bebek bakımından sorumlu kişilerin bilgi ve becerilerini artırır. Lohusalık dönemi, fiziksel ve duygusal değişikliklerin yaşandığı bir geçiş dönemidir.Bu tez çalışması, 5-24 aylık bebekler için kişiselleştirilmiş menüler sunan ve aileleri profesyonellerle buluşturan bir mobil uygulama üzerinde odaklanmaktadır. Bu çalışmanın hedefleri arasında, ebeveynlerin bebeğe yetememe hissiyatını azaltmak, ek gıda sürecinde doğru bilgiye ve yemek tariflerine erişimi sağlamak, bilgi kirliliği ile başa çıkmak ve çalışan ebeveynlerin zaman sorununu çözmek yer almaktadır. Bu sistem, insanlar için bir topluluk oluşturarak, belirtilen problemlere çözümler sunmayı amaçlamaktadır.Sonuç olarak tasarlanan sistemde veri seti eğitimi devam ettikçe daha fazla sayıya ulaşacak olsa da tez aşaması sürecinde yapay zeka (Demeter'e) girilen 546 veri sonucu normal bir bebek için 637,930 farklı menü kombinasyonu oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Baby feeding applications supported by artificial intelligence technology help parents by providing accurate and personalized nutrition information to assist in the healthy growth of babies. They also enable tracking of feeding logs. These applications allow parents to optimize their nutrition plans by providing them with dietary recommendations and goals. Education plays an important role during pregnancy, childbirth, and postpartum periods, enhancing the knowledge and skills of mothers and caregivers. The postpartum period is a transitional phase characterized by physical and emotional changes. This thesis focuses on a mobile application that offers personalized menus for babies aged 5-24 months and connects families with professionals. The objectives of this study include reducing parental feelings of inadequacy towards their babies, providing access to accurate information and meal recipes during the introduction of complementary foods, managing information overload, and addressing the time constraints faced by working parents. This system aims to create a community for individuals and provide solutions to the specified problems. Although the dataset will increase as the training of the system continues, the designed system currently allows for the creation of 637,930 different menu combinations for a typical baby based on the 546 data entries inputted into the artificial intelligence (Demeter) during the thesis phase.