Supin perkütan nefrolitotomi ile prone perkütan nefrolitotomi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparasion of the results supine – percutaneous nephrolithotomy and prone percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 908139
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma perkütan nefrolitotomi yapılmış hastaların demografik verilerini, geçmiş tıbbı öykülerini, preop ve postop kan değerlerini, taş özelliklerini, komplikasyonları, hospitalizasyon sürelerini ve cerrahi etkinliği operasyon pozisyonuna göre karşılaştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Method: Bu çalışmaya 2020-2023 yılları arasında İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Üroloji kliniğimizde perkutan nefrolitotomi (PNL) operasyonu yapılan 200 hasta dahil edilmiştir. Supin ve prone pozisyon olmak üzere hastalar operasyonun gerçekleştirildiği hasta pozisyonuna göre iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 100'er hasta dahil edilmiştir. Gruplar arası yaş, cinsiyet, cerrahi öykü, ek komorbiditeler, renal anomaliler, taş yüzey alanları,taş lokasyonu,ASA skoru,preop DJ stent uygulaması,nefrostomi uygulanması, hemoglobin, lökosit, trombosit,kreatinin, komplikasyon gelişimi, vaka süresi,skopi süresi,nefroskop boyutu,eritrosit süspansiyon ihtiyacı,postop ateş varlığı,rezidü taş varlığı,ek cerrahi girişim ihtiyacı,böbrek taraf bilgisi,pozisyon bilgisi,sheat boyutu, Guy's Stone Skorlaması, Houns-Field Üniti, PNL çeşidi, puncture bölgesi, hospitalizsyon süresi parametrelerindeki farklılıklar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza pre-operatif ve post-operatif takip ve tedavileri kliniğimizde düzenlenen hastalar dahil edilmiştir. Postoperatif dönemde kontrole gelmeyen hastalar ile tüm verilerine ulaşılamayan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Bulgular: Gruplar arası demografik veriler karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, ASA skorları ve renal anomali varlığı parametrelerinde istatiksel farklılık izlenmemiştir(p>0,05). Geçirilmiş cerrahi öyküsü anlamlı farklıdır(p0,05). Taş lokalizasyonu, taş yüzey alanı parametreleri ise anlamlı farklılık içermektedir (p0,05). Gruplar arası preop kreatinin, lökosit, trombosit değerlerinin postop değerleriyle karşılaştırıldığında benzer değişimler görülüp anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Operasyon sonrası hemoglobin düşüş oranını farkı ise anlamlı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the demographic data, past medical histories, preoperative and postoperative blood values, stone characteristics, complications, hospitalization durations, and surgical efficacy among patients who underwent percutaneous nephrolithotomy based on the operative position. Materıal and Method: This study included 200 patients who underwent percutaneous nephrolithotomy (PNL) operations at the Urology Clinic of İnönü University Turgut Özal Medical Center between 2020 and 2023. Patients were divided into two groups based on the operative position: supine and prone. Each group consisted of 100 patients. Differences between the groups in terms of age, gender, surgical history, additional comorbidities, renal anomalies, stone surface areas, stone locations, ASA score, preoperative DJ stent application, nephrostomy application, hemoglobin, leukocyte, platelet, creatinine levels, development of complications, case duration, scope duration, nephroscope size, need for erythrocyte suspension, presence of postoperative fever, presence of residual stones, need for additional surgical interventions, kidney side information, position information, sheath size, Guy's Stone Scoring, Hounsfield Units, type of PNL, puncture site, and hospitalization duration parameters were retrospectively evaluated. Patients who did not attend follow-up visits during the postoperative period and those whose data could not be accessed were excluded from the study. Fındıngs: When comparing demographic data between groups, no statistical differences were observed in age, gender, additional diseases, ASA scores, and the presence of renal anomalies (p>0.05). However, a significant difference was found in the history of previous surgeries (p0.05). However, significant differences were found in stone localization and stone surface area parameters (p0.05). When comparing preoperative creatinine, leukocyte, and platelet values with their postoperative values between groups, similar changes were observed with no significant differences (p>0.05). However, a significant difference was found in the rate of postoperative hemoglobin decrease (p0.05).