Antimicrobial and physical properties of Pistacia vera L. resin–wheat gluten composite edible films
Pistacia vera L. reçine-buğday gluteni kompozitli yenebilir filmlerin antimikrobiyal ve fiziksel özellikleri
- Tez No: 856274
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERKMEN, PROF. DR. ARZU ÇAĞRI MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı konsantrasyonlarda (%0-2 v/v) Pistacia vera L. ağaç reçinesi (PVR) ve Oreganum vulgarea (OEO) uçucu yağları içeren buğday gluteni-PVR kompozit yenilebilir filmlerin fiziksel ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. PVR'nin kimyasal bileşimi, üretilen yenilebilir filmlerin fiziksel ve mekanik özellikleri, film oluşturan dispersiyonların ve filmlerin antimikrobiyal özellikleri ve ayrıca bir gıda modeli üzerine uygulanan yenilebilir kaplamaların antibakteriyel koruması araştırılmıştır. PVR uçucu yağlarının gluten yenilebilir filmlere eklenmesi fiziksel ve mekanik özellikleri çok fazla etkilemezken, antimikrobiyal özelliklerde önemli farklılıklar vardır. PVR ve uçucu yağları su buharı geçirgenliğini azaltmış, oksidasyona bağlı sorunları önlemiş ve depolama sırasında bakteri üremesini engellemiştir. Depolama sırasında, su aktivitesi seviyelerini stabilize etmiş, EO'lu filmler önemli ölçüde daha düşük su tutma kapasitesine sahip olmuştur. PVR uçucu yağının test edilen mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkisi Kekik uçucu yağına kıyasla daha düşük olmuştur. PVR ve uçucu yağların eklenmesi su buharı geçirgenlik oranını iyileştirmiş, hem film örneklerinde hem de tavuk göğsü filetolarında bakteri üremesini kontrol altına almıştır. Pistacia vera L. ağaç reçinesi ve EO, çeşitli gıdalar üzerinde buğday gluteni-PVR bazlı antimikrobiyal yenilebilir kaplamalar üretmek için kullanılabilir ve uygulanan gıdanın duyusal özelliklerini olumsuz yönde değiştirmeden S. Typhimurium ve L. monocytogenes'e karşı dikkate değer antibakteriyel özellikler gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to determine the physical and antimicrobial properties of wheat gluten - Pistacia vera L. tree resin (PVR) composite edible films containing essential oils of PVR and Oreganum vulgarea (OEO) at different concentrations (0-2% v/v). The chemical composition of PVR, physical and mechanical properties of edible films produced, antimicrobial properties of film-forming dispersions and films, and also antibacterial preservation of edible coatings applied on a food model were investigated. While the addition of PVR essential oils into gluten-edible films does not affect physical and mechanical properties much, there are significant differences in antimicrobial properties. PVR and its essential oils reduced water vapor permeability, preventing oxidation-related problems and preventing bacterial growth during storage. Moisture content during storage stabilized water activity levels, with films with EO having significantly lower water holding capacity. PVR essential oil had a lower antimicrobial effect on tested microorganisms compared to Oregano essential oil. The addition of PVR and essential oils improved the water-vapor transmission rate and controlled the bacterial growth both in film samples and on chicken breast fillets. Pistacia vera L. tree resin and its EO could be used to produce wheat gluten–PVR based antimicrobial edible coatings on various foods, demonstrating remarkable antibacterial properties against S. Typhimurium and L. monocytogenes without altering sensory properties of applied food adversely.