Yalova üniversitesi mühendislik fakültesi binasının enerji verimliliği'ndeki alternatiflerin araştırılması
Investigation of alternatives in energy efficiency of Yalova university faculty of engineering building
- Tez No: 856277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ATALAY, PROF. DR. NURDAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz dünyasında enerji, sadece bir kaynak değil aynı zamanda ekonomik kalkınma, çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal refah için temel bir taşıyıcıdır. Enerji, endüstriyel üretimden evsel kullanıma kadar her sektörde yaşamsal bir rol oynamaktadır. Ancak enerji kaynaklarının sınırlı olduğu ve çevresel etkilerin arttığı bir dönemde enerjinin akıllıca kullanılması ve enerji verimliliğinin artırılması önemli bir sorumluluk haline gelmektedir. Bu tez çalışması, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasında uygulanabilecek enerji verimliliği önlemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. İncelemeler, aşağıdaki başlıklar altında gerçekleştirilmiştir: Birincisi, binada en yüksek ısı kaybının yaşandığı bölgelerin tespiti üzerine odaklanılmıştır. İkinci olarak, radyatör vanalarının yerine tasarruf sağlayabilecek termostatik vanaların kullanımının değerlendirilmesi üzerine bir analiz yapılmıştır. Üçüncü olarak, çatının enerji verimliliğini artırmak amacıyla çeşitli yalıtım malzemelerinin en uygun kalınlığının kullanılması üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, taş yünü, karbonlu EPS ve XPS malzemelerinin optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Ayrıca pencerelerde ısı kaybını minimize eden Isıcam uygulamalarının gözden geçirilmesiyle ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda en çok enerji verimliliği %40 ile çatının karbonlu EPS ile yalıtılması durumunda elde edilmiştir. Ayrıca çatıya yalıtım uygulanması ve binadaki radyatörlere termostatik vana takılması binayı %55 oranında daha verimli hale getirmiştir. Son olarak doğalgaz kullanımı yerine ısıtma için ısı pompası kullanılması durumunda ekonomik analiz hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, energy is not only a resource but also a fundamental carrier for economic development, environmental sustainability, and societal well-being. Energy plays a vital role in every sector, from industrial production to household use. However, in a time when energy resources are limited and environmental impacts are increasing, the wise use of energy and the enhancement of energy efficiency have become significant responsibilities. This thesis aims to examine energy efficiency measures that can be implemented in the Yalova University Faculty of Engineering building. The investigations were carried out under the following headings: Firstly, the focus was on identifying the areas in the building where the highest heat loss occurs. Secondly, an analysis was conducted on the use of thermostatic valves as a means to provide savings instead of radiator valves. Thirdly, attention was given to determining the optimal thickness of various insulation materials to enhance the energy efficiency of the roof. In this context, efforts were made to determine the optimum insulation thickness for stone wool, carbon EPS, and XPS materials. Additionally, an evaluation was conducted regarding the implementation of Low-E glass applications to minimize heat loss in windows. As a result of the evaluations, the highest energy efficiency with 40% was obtained when the roof was insulated with carbon EPS. In addition, applying insulation to the roof and installing thermostatic valves to the radiators in the building made the building 55% more efficient.Finally, an economic analysis is calculated for the case of using heat pumps for heating instead of natural gas consumption.