Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve yoksunluk duygusu ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students'social media use and feeling of abstinence
  1. Tez No: 998123
  2. Yazar: HAKAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN EREN SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Psikoloji, Communication Sciences, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya uygulamaları sahip olduğu özellikler bakımından boş zaman etkinliklerinin önemli bir parçası konumundadır. Özellikle Z kuşağında yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları uzun süre vakit geçirmeye bağlı olarak bağımlılık ve yoksunluk gibi sorunlara yol açabilmektedir. Günümüzde hızla artan sosyal medya kullanım oranlarına bağlı olarak ele alınan bu çalışmanın amacı sosyal medya mecralarını kullanan üniversite öğrencilerinin bu mecralardan uzaklaşmaları halinde ne derece yoksunluk hissi yaşayacaklarını ve bu duyguya yönelik farkındalık düzeylerinin ne seviyede olduğunu belirlemektir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de yer alan üniversiteler oluştururken örneklemini ise Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Mühendislik Bilimleri ve Sanat ve Tasarım fakültelerinde yer alan 350 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada Yıldırım, Sumuer, Adnan ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen Nomofobi Ölçeğinden faydalanılarak 5'li Likert Ölçeği'ne göre hazırlanan anket yöntemi uygulanmıştır. Veriler Google Form üzerinden kişisel bilgi formu ve yoksunluk duygusu ölçeği kullanılarak çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ise frekans analizleri, t testi ve anova testleri yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir durumu ve fakülte değişkenleri göz önünde bulundurularak üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve yoksunluk duygusu alt boyutları arasında anlamlı ve anlamsız farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin cinsiyet, fakülte ve yaş değişkenlerinde anlamlı farklılıklar dikkat çekerken; medeni durum ve gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin sosyal medya uygulamalarını kullanmadıkları zaman huzursuzluk, üzüntü, güvensizlik ve stres gibi yoksunluk belirtileri gösterebildiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media applications, due to their features, are an important part of leisure activities. Widely used, especially by Generation Z, social media applications can lead to problems such as addiction and withdrawal due to prolonged use. Given the rapidly increasing rates of social media use today, the aim of this study is to determine the degree of withdrawal feelings experienced by university students who use social media platforms when they are disconnected from these platforms, and their level of awareness regarding this feeling. The study population consists of universities located in Turkey, while the sample consists of 350 undergraduate students from the Faculties of Human and Social Sciences, Health Sciences, Sports Sciences, Engineering Sciences, and Art and Design at Yalova University. The study utilized a questionnaire prepared according to a 5-point Likert scale, based on the Nomophobia Scale developed by Yıldırım, Sumuer, Adnan, and Yıldırım (2015). Data were collected online via Google Forms using a personal information form and a withdrawal feeling scale. The collected data were analyzed using the SPSS 27.0 statistical program. In the analysis of the data, frequency analyses, t-tests, and ANOVA tests were performed to obtain the results. According to the findings, significant and insignificant differences were determined between the social media use and withdrawal symptoms sub-dimensions of university students when considering age, gender, marital status, income level, and faculty variables. In this context, while significant differences were observed in the gender, faculty, and age values of university students; no significant differences were found when considering marital and income status. The findings reveal that university students may exhibit withdrawal symptoms such as restlessness, sadness, insecurity, and stress when they do not use social media applications.