Bazı sofralık üzüm çeşidi kalemlerinin farklı süre ve sıcaklıklarda depolanmasının aşı materyal kalitesi üzerine etkileri
The effects of storing some table grape varieties at different durations and temperatures on graft material quality
- Tez No: 322960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, Yalova İncisi ve Yalova Çekirdeksizi üzüm çeşitleri kalemlerinin farklı süre (25. gün, 50. gün ve 75. gün) ve sıcaklıklarda (0?20C, 4?60C, 8?100C ve 18?200C) depolamasının aşı materyal kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, 2010 ve 2011 yıllarında yürütülmüştür. ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi `Sofralık Üzüm Çeşitleri Araştırma Bağı'ndan alınan örneklerle ÇOMÜ Ziraat Fakültesi soğuk hava depolarında yürütülen bu tez çalışmasında; farklı süre ve sıcaklıklarda muhafaza edilen aşı kalemlerinde; yedek su kapsamı, çap, öz, kabuk+floem, ksilem, çap/öz, kabuk+floem/öz, ksilem/öz ve ksilem+(kabuk+floem)/öz, ayrıca sürdürülen tek gözlü kalemlerde; sürgün uzunluğu, boğum sayısı, sürgün yaş ağırlığı, kök yaş ağırlığı ile üst (tepe) kallüs gelişim düzeyi parametreleri incelenmiştir.Araştırma sonucunda; farklı süre ve sıcaklıklarda muhafaza edilen aşı materyallerinde, yıllık dal iç yapısının ilk alım tarihinden itibaren değişim gösterdiği belirlenmiştir. Aşı kalemlerinde en iyi odunlaşma 50.?75. gün süreyle muhafaza edilen yıllık dallardan elde edilirken, sırasıyla 4?60C, 0?20C ve 8?100C' de muhafaza edilen aşı materyalleri daha iyi odunlaşmış, bu sıralama sürdürülen tek gözlü kalemlerden elde edilen sürgün ve kök ağırlık değerlerinde de görülmüş, 18?200C'de tutulan yıllık dallarda, plastik PVC torba içinde sürmelerin görülerek yedek besin maddelerinin tüketilmesi sonucunda, en kötü odunlaşma ve sürgün-kök ağırlığı değerleri tespit edilmiştir.Bütün sonuçlar bir arada değerlendirildiğinde; budama döneminde (Şubat ayı sonu? mart ayı başı) alınan çeşit kalemlerinde yıllık dal iç yapısının henüz tam olarak şekillenmediği anlaşıldığından, aşının kış budamasının hemen ardından yapılmaması gereklidir. Bu nedenle, 4?60C sıcaklığındaki soğuk depoda en az 25 gün süreyle yapılacak muhafazanın ardından masabaşı aşı uygulamasına geçilmesinin yararlı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was caried out in between the year of 2010 and 2011, in order to identify the effects of storing two table grape varieties ?Yalova İncisi? and ?Yalova Çekirdeksizi? at different durations (day 25, day 50 and day 75) and at different temperatures ( 0?2 °C, 4?6 °C, 8?10 °C and 18?20 °C), on the graft material quality. In this dissertation study, which was carried out in Agriculture Faculty, in COMU cold storage room based on the samples, collected from ?Table Grape Varieties Examination Vineyard? in COMU Dardonos Campus; cane moisture, cane width, pith, bark+phloem, xylem, cane width/pith, bark+phloem/pith, xylem/pith parameters of the graft varieties stored at different durations and temperatures were examined as well as shoot length, shoot fresh weight, root fresh weight and top callus development level parameters at one-bud cuttings.At the end of the research, it was concluded that the yearly branch inside structure at the graft cuttings which were stored at different durations and temperatures, changed from the first pruning day. The best lignification took place at yearly branches which were stored 50 to 75 days; the graft materials stored at 4?6 °C, 0?2 °C and 8?10 °C achieved beter lignification; this situation was also observed with shoot and root weight values, taken from one?bud cuttings; the worst lignification took place at yearly branches stored at 18?20 °C, due to shoot formation observed in PVC bag and the consumption of spare nutriment substances.When all the results evaluated together, it was observed that, the interior structure of one year shoots were not completed in the cuttings of the varieties, were collected in the prunning period (end of November-begining of March), so grafting must be applied after the winter pruning. For this reason it was determined that when the grafting procedure should be started after the cold storage with min.25 days at 4?6 °C degrees, were more useful .