Öğretmen adaylarının sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının benlik algılarıyla ilişkisi
Investigation of the relationship between perception of consciousness and constant rage and way of expressing the rage on teacher candidates
  1. Tez No: 856441
  2. Yazar: BENHÜR OKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile benlik algıları arasındaki ilişkiyi incelemek, bazı değişkenlere göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 400 kız 139 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Özer (1994) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”, Şahin (1992) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Sosyal Karşılaştırma Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ilişkilerin incelenmesinde Spearman's Korelasyon Testi, farklılıkların belirlenmesinde Kruskal-Wallis H Testi ve anlamlı farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek üzere Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular p< ,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, öğretmen adaylarının sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile benlik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarının benlik algıları yükseldikçe öfke kontrolünün arttığı ve sürekli öfke düzeyinin, öfkeyi içe yansıtma ve öfkeyi dışa yansıtma durumlarının azaldığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının cinsiyet, bölüm, ekonomik durum değişkenleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Yaş, sınıf, anne baba durumu, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre öğretmen adayları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between teacher candidates' trait anger and anger expression styles and their self-perception, and to determine whether there is a significant difference according to some variables. The researchn sample consists of 400 female and 139 male students studying at Gaziantep University Faculty of Education in the 2015-2016 academic year. In order to collect data in the study, the“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”adapted to Turkish by Özer (1994), the“Social Comparison Scale”adapted to Turkish by Şahin (1992) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. In the analysis of the data, Spearman's Correlation Test was used to examine the relationships, Kruskal-Wallis H Test was used to determine the differences, and Mann-Whitney U Test was used to determine which groups caused the significant difference.