Ahşap malzemelerde faz değiştiren maddelerin enerji depolamaya etkisi
The effect of phase change materials on energy storage in wood materials
  1. Tez No: 856636
  2. Yazar: ÖZGE NUR ERDEYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Artan küresel ısınma ve yenilenemez enerji kaynaklarının tükenme endişesi ile birlikte ahşap malzeme kullanımının ve enerji depolamanın önemi daha bilinir hale gelmiştir. Faz değiştiren maddelerin (FDM) ahşap malzemeye emprenyesi ve bunların binalarda kullanılmasıyla bu sorunlar minimalize edilebilir. Bu tez çalışmasında, binalarda enerji verimliliğinin artırılması amacıyla sarıçam ve kavak odunları kaprik asit, lauril alkol ve metil palmitat ile emprenye edildikten sonra FTIR analiziyle kimyasal olarak, DSC ve TG analizleriyle ise termal olarak incelenmiştir. Mekanik özelliklerinin tespiti için eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve liflere paralel basınç dirençleri test edilmiştir. Su alma ve boyutsal kararlılık testlerine göre varyasyonlara epoksitlendirilmiş bezir yağı (EBY) eklenmesi sonucunda su almada engelleme olmadığı ancak boyutsal kararlılığı sağladığı gözlemlenmiştir. Termal performans testi sonucunda, emprenye edilen odun numunelerinin iç sıcaklıklarının daha uzun süre boyunca konfor bölgesi sıcaklıkları aralığında tutabileceği tespit edilmiştir. FDM'lerle emprenye edilmiş odun örneklerinin, ısıl enerjiyi gizli ısı şeklinde absorbe edip geri salıverme özelliğinden dolayı bu malzemelerin kullanılacağı binalarda enerji tasarrufuna önemli derecede katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the growing concern of global warming and the depletion of non-renewable energy sources, the importance of using wood materials and energy storage has become more widely recognized. The impregnation of phase-changing materials (PCMs) into wood and their use in buildings can minimize these problems. In this thesis, pine and poplar woods were chemically analyzed through FTIR analysis and thermally examined through DSC and TG analyses after being impregnated with capric acid, lauryl alcohol, and methyl palmitate, aiming to enhance energy efficiency in buildings. Bending resistance, elastic modulus in bending, and parallel-to-grain compression resistance were tested to determine the mechanical properties. According to water absorption and dimensional stability tests, it was observed that the addition of epoxidized soybean oil (ESO) did not prevent water absorption but provided dimensional stability. The thermal performance test revealed that impregnated wood samples could maintain their internal temperatures within the comfort zone temperature range for a longer period. The impregnation of wood samples with PCMs demonstrated a significant contribution to energy savings in buildings due to their ability to absorb and release thermal energy in the form of latent heat.