Üçgensel normlardan elde edilen kongrüanslar yardımıyla üçgensel normların parçalanışı
Triangular norm decomposition through methods usingcongruence relations
  1. Tez No: 856637
  2. Yazar: SAMET ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, sınırlı bir kafes üzerinde T-dağılmalı eleman, faktör kongrüansı, basit üçgensel norm ve parçalanamaz t-norm kavramlarını T-uyumlu kongrüans yardımıyla tanıtılmış ve ilgili özellikleri incelenmiştir. Bir Boole cebirindeki en küçük t-normun basit olduğunu gözlemlenmiştir. T-dağılmalı eleman vasıtasıyla bir kongrüans elde edilmiş ve bu tip kongrüansın bazı özellikleri araştırılmıştır. Herhangi bir T t-normunun direkt parçalanabilirliği ile supremumu T-∨ parçalanabilir olan T-dağılmalı elemanlar arasında bir ilişki elde edilmiştir. Ayrıca, sınırlı bir kafes üzerindeki herhangi bir t-normun, ancak ve ancak onun altında kalan sınırlı kafesin direkt parçalanamaz olması durumunda direkt parçalanamaz olduğunu gösterilmiştir. Sonlu sınırlı bir kafes üzerindeki herhangi bir T t-normunun direkt parçalanamaz t-normların direkt çarpımına izomorf olduğunu gösterilmiştir. Son olarak, bazı açıklayıcı örnekler eklenerek elde edilen sonuçlar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we introduce the concepts of T-distributive element, factor congruence, simple triangular norm and indecomposable t-norm on a bounded lattice through T-compatible congruence and study their related properties. We observe that the smallest t-norm on Boolean algebra is simple. We obtain a congruence by means of T-distributive element and investigate some properties of this type of congruence. A relation between the direct decomposability of any t-norm T and T-distributive elements whose supremum is T-∨-decomposable is obtained. Further, we show that any t-norm on a bounded lattice is directly indecomposable if and only if its underlying bounded lattice is directly indecomposable. We show that any t-norm T on a finite bounded lattice is isomorphic to a direct product of directly indecomposable t-norms. Finally, some illustrative examples are added.