Tüketici konut satın alma kararında leed sertifikası'nın rolü: HEP İstanbul Konut Projesi
The role of leed certificate in consumer housing purchase decision: HEP İstanbul Housing Project
  1. Tez No: 856724
  2. Yazar: SELİN GAYE ORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA BANU YAVUZ PELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konut satın almak, insanlar için hayatlarının önemli kararlarından biridir. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin konut satın alırken daha çok fiyat, konum, fonksiyonel düzen, estetik, dayanıklılık gibi özellikleri dikkate aldığı görülmüştür. Ancak dünyada iklim değişikliğinin ulaştığı seviye hayatın her alanında kullanılan ürünlerin özelliklerine ve kullanım biçimlerine dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle dünya genelinde bu konuda önlemler alınması için ülkeler çalışmalara başlamıştır. Çeşitli önlemlerin alındığı, yeşil üretimin desteklendiği üretim alanlarından birisi de konut sektörüdür. Sürdürülebilir yeşil konut üretiminin ve kullanımının yaygınlaşması için konut tüketicilerinin konut tercihlerinde sürdürülebilirlik, enerji tüketimi ve karbon salınımı gibi faktörleri de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı dünyada yaygın olarak kullanılan ve yapıların sürdürülebilirlik adına istenen performans ve kaliteye ulaştığını belgeleyen sertifika sistemlerinden biri olan LEED sertifika sistemi ile değerlendirilerek altın ve gümüş sertifikalarına sahip olan HEP İstanbul Konut Projesi'nin sürdürülebilirlik özelliklerinin tüketicilerin konut satın alma kararlarına olan etkilerinin incelemesidir. Tez çalışması kapsamında ikinci bölümde konut ve konut satın alma davranışı, üçüncü bölümde LEED sertifika sistemleri hakkında araştırma yapılmıştır. Yapılan literatür araştırma verileri ve LEED sertifika sistemlerinde kullanılan kriterler kullanılarak ölçek geliştirme süreci yürütülmüş ve saha araştırması yönteminde kullanılacak anket hazırlanmıştır. HEP İstanbul Konut Projesi'nden konut satın alan tüketiciler bu tez çalışmasının örneklem kümesi olarak belirlenmiştir. Alan araştırması için hazırlanan anket formunu 70 kişi tamamlamıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda tüketicilerin, LEED sertifika sistemlerine olan aşinalık seviyesinin yüksek olmadığı fakat konut satın alırken çevreci sorumluluk hissettikleri görülmüştür. LEED sertifika sisteminde değerlendirilen çeşitli kriterlerin satın alma kararına etkisinin olması sürdürülebilirlik konusunda farkındalığa sahip olma açısından olumlu ve umut verici bir göstergedir.
Özet (Çeviri)
Purchasing a house is one of the most important decisions of people's lives. Research has shown that consumers mostly consider features such as price, location, functional layout, aesthetics, and durability when buying a house. However, the level of climate change in the world shows that we need to pay attention to the features and usage patterns of products used in all areas of life. For this reason, countries around the world have started to work to take measures in this regard. One of the production areas where various measures are taken and green production is supported is the housing sector. For the production and use of sustainable, green housing to become widespread, housing consumers need to consider factors such as sustainability, energy consumption, and carbon emissions in their housing preferences. This study aims to examine the effects of the sustainability features of the HEP Istanbul Project, which has been evaluated with the LEED certification system, which is one of the certification systems widely used in the world and certifies that the buildings have achieved the desired performance and quality for sustainability, and has gold and silver certificates, on consumers' housing purchase decisions. Within the scope of the thesis study, research on housing and housing purchase behavior was conducted in the second chapter, and LEED certification systems in the third chapter. The scale development process was carried out using the literature research data and the criteria used in LEED certification systems and the questionnaire to be used in the field research method was prepared. Consumers who purchased houses from the HEP Istanbul Project were determined as the sample set of this thesis study. The questionnaire form prepared for the field research was completed by 70 people. The data obtained were analyzed and evaluated using the IBM SPSS Statistics 22 program. As a result of the study, it was seen that the level of familiarity with LEED certification systems is not high among housing consumers, but consumers feel environmental responsibility when purchasing a house. The fact that various criteria evaluated in the LEED certification system have an impact on the purchase decision is a positive and promising indicator in terms of having awareness about sustainability.