Çocuk odası donatı elemanlarında kullanılan malzemelerin ebeveyn tercihleri üzerine etkisi
The effect of materials used in children's room equipment on parental preferences
  1. Tez No: 856803
  2. Yazar: BETÜL HUYUGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Ankara'da yaşayan farklı cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyine sahip ebeveynlerin, çocuk odası mekân ve donatı elemanlarında bulunan organik kimyasalların insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri hakkında ne kadar bilgiye sahip oldukları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla geliştirilmiş olan anket, tesadüfi olarak seçilen 118 katılımcıya uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, ebeveynlerin çocuk odası mekân ve donatı elemanlarından ortama yayılan organik kimyasalların zararlı etkileri hakkında genel itibariyle yeterli bilgiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Buna göre, kadınların, 46-60 yaş grubunun ve ortaöğretim mezunu ebeveynlerin; erkeklere, 25-45 yaş grubuna ve lisansüstü mezunu ebeveynlere göre organik kimyasalların zararlı etkilerini bilme seviyelerinin biraz daha düşük düzeylerde kaldığı görülmektedir. Sonuç olarak, çocuk odası mekân ve donatı elemanlarında bulunan organik kimyasalların insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri hakkında ebeveynlerin bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen malzemelerin kullanımını sınırlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to determine the level of knowledge among parents with different genders, ages, and education levels living in Ankara regarding the harmful effects of organic chemicals found in children's room spaces and furnishings on human health. For this purpose, a developed questionnaire was administered to 118 randomly selected participants. According to the survey results, it was generally found that parents have insufficient knowledge about the harmful effects of organic chemicals emanating from children's room spaces and furnishings. Accordingly, in females, the 46-60 age group, and parents with secondary education levels; in males, the 25-45 age group, and parents with postgraduate education, the levels of knowledge about the harmful effects of organic chemicals were observed to be slightly lower. In conclusion, informing parents and raising awareness about the harmful effects of organic chemicals in children's room spaces and furnishings will limit the use of materials negatively impacting human health.