Kombi temizlik kimyasallarının merkezi ısıtma parçaları üzerindeki aşınma etkisinin analizi ve aşınma önleyici yöntem geliştirilmesi
Analysis of the abrasion effect of combi cleaning chemicals on central heating parts and development of an anti-abrasion method
- Tez No: 856866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kombi, doğal gaz, LPG, elektrik veya diğer yakıtlarla çalışan ve evlerde veya küçük işletmelerde kullanılan bir ısıtma sistemidir. Kombiler, evlerin ısıtılması ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılan önemli bir araçtır ve düzenli olarak temizlenmeleri gerekmektedir. Kombi temizlik kimyasalları, kombilerin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı için kullanılan özel kimyasal ürünlerdir. Bu kimyasallar, kombi içindeki suyun kirlenmesini ve kalıntıların birikmesini önlemek ve kombinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Ancak, kombi temizlik kimyasalları metal ve plastik parçaları etkileyebilir ve bu parçaların ömrünü kısaltabilir. Bu tez çalışması, kombi temizlik kimyasallarının merkezi ısıtma parçaları üzerindeki aşınma etkisini analiz etmek ve aşınmayı önleyici bir yöntem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması kapsamında, farklı kombi temizlik kimyasalları kullanılarak gerçekleştirilen deneyler sonucunda merkezi ısıtma parçalarının aşınma oranları ölçülmüştür. Sentinel X100 ve Deren 110 kimyasalları (0,5 lt), 3,5 lt su ile seyreltilerek iki hafta boyunca ayrı ayrı 80̊ C sıcaklıkta kombi sisteminde dolaştırılmıştır ve merkezi ısıtma parçaları ile teması sağlanmıştır. Metal parçalardaki aşınma oranı su analiz yöntemi ile ölçülmüştür. Deneyden önce sisteme verilen kimyasallı su karışımından ve deneyden sonra sistemden çıkan kimyasallı su karışımından alınan numuneler dış laboratuvarda analiz edilmiştir. Plastik parçalardaki aşınma oranı belirlenmiştir. Bu kapsamda, bazı kimyasalların merkezi ısıtma parçaları üzerinde önemli aşınma etkisi oluşturduğu tespit edilmiştir. Tüm testler dikkate alınarak, tez sonucunda, kimyasal üretici firmasıyla aşınma önleyici yöntem geliştirilmiştir. Tez çalışma sonuçları, kombi üreticileri ve kullanıcıları için faydalı olabilir ve merkezi ısıtma parçalarının ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Combi boiler is a heating system that works with natural gas, LPG, electricity or other fuels and is used in homes or small businesses. Combi boilers are an important tool used to heat homes and meet hot water needs, and they need to be cleaned regularly. Combi boiler cleaning chemicals are special chemical products used for regular cleaning and maintenance of combi boilers. These chemicals are used to prevent the water in the combi from getting dirty and from accumulating residues and to make the combi work more efficiently. However, boiler cleaning chemicals can affect metal and plastic parts and shorten the life of these parts. This thesis aims to analyze the wear effect of combi boiler cleaning chemicals on central heating parts and to develop an anti-wear method. Within the scope of the study, the wear rates of the central heating parts were measured as a result of the experiments carried out using different combi cleaning chemicals. Sentinel X100 and Deren 110 chemicals (0.5 lt) were diluted with 3.5 lt water and circulated separately in the combi system at 80̊C for two weeks and contacted with the central heating parts. The wear rate of metal parts was measured by water analysis method. The samples taken from the chemical water mixture given to the system before the experiment and the chemical water mixture coming out of the system after the experiment were analyzed in the external laboratory. The wear rate on plastic parts was determined from measurements (size, weight with precision balance, compression ratio, hardness) and surface/burr control performed on the parts before and after the test. In this context, it has been determined that some chemicals have a significant wear effect on the central heating parts. Thus, the service life of the central heating components and the boiler performance may be adversely affected. Taking all the tests into account, as a result of the thesis, an anti-corrosion method was developed with the chemical manufacturer company. The results of the thesis study may be useful for combi boiler manufacturers and users and may help extend the life of central heating parts.