Geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli bireylerle çalışan sosyal hizmet uzmanlarının alan deneyimleri üzerine niteliksel çalışma
A qualitative study on the field experiences of social workers working with Syrians under temporary protection status
  1. Tez No: 856867
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı geçici koruma statüsünde bulunan bireylerle çalışan sosyal hizmet uzmanlarının alan deneyimlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada alanda çalışan sosyal hizmet uzmanları perspektifinden geçici koruma statüsünde olan Suriyeli bireylere sağlanan hizmetlere, gerçekleştirilen sosyal hizmet uygulamalarına, kullanılan rol ve yaklaşımlara odaklanılmıştır. Ayrıca sosyal hizmet uzmanlarının bu alanda üstlendiği sorumluluk, diğer kurum ve kuruluşlar ile geliştirdiği ilişkiler, yürütülen faaliyetlerde sosyal hizmet uzmanlarının görev ve sorumlulukları, karşılaştıkları kolaylık ve zorluklar gibi konulara da yer verilmiştir. Araştırmada sosyal hizmet uzmanlarının alan deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi amacı ile nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Geçici koruma altında bulunan Suriyeli bireylerle çalışan sosyal hizmet uzmanlarının alan deneyimlerinden yola çıkarak sosyal hizmet uygulamalarını anlamak, kişisel deneyimlerini irdelemek için fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmaya geçici koruma statüsünde bulunan Suriyelilerle çalışan, yeterli deneyime sahip 20 sosyal hizmet uzmanı katılmıştır. Araştırmanın katılımcıları belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, bu form derinlemesine görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Veriler MAXQDA 2022 ile kodlanmış ve tematik analiz ile çözümlenmiştir. Katılımcıların görüşleri“sosyal hizmet eğitiminde müfredat güncelleme ihtiyacı, teori ve uygulamada birlik, sosyal hizmet uygulamalarında iş birlikleri, geçici koruma statüsündeki bireylere yönelik sosyal hizmet uygulamalarında mesleki roller, sosyal hizmete erişimde başvuru mekanizmaları, göç alanındaki mesleki uygulama, geçici koruma statüsündeki müracaatçı grupları, göç alanında yetkin SHU olmak ve mesleki doyum”şeklinde 9 ana tema ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların görüşleri doğrultusunda sosyal hizmet eğitiminde alınan göç ve göç içerikli derslerin, geçici koruma ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat bilgisinin alanda çalışırken hızlı ve etkili bir müdahalede bulunmayı kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Mezzo düzeyde gerçekleştirilecek uygulamalarla geçici koruma statüsündeki Suriyeli bireylerin çocuk işçiliği, çocuk yaşta evlilik ve toplumsal cinsiyete dayalı konularında farkındalık kazanmaları sağlanabilir ve bu sorunların önlenmesi sağlanabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the field experiences of social workers working with individuals under temporary protection. The study focuses on the services provided to Syrian individuals under temporary protection, social work practices, roles and approaches used, from the perspective of social workers working in the field. In addition, issues such as the responsibilities undertaken by social workers in this field, the relations developed with other institutions and organizations, the duties and responsibilities of social workers in the activities carried out, and the facilities and difficulties they face were also included. In the study, qualitative research method was used to examine the field experiences of social workers in depth. A phenomenological approach was used to understand the social work practices of social workers working with Syrian individuals under temporary protection based on their field experiences and to examine their personal experiences. Twenty social workers with sufficient experience working with Syrians under temporary protection status participated in the study. Purposive sampling method was used to determine the participants of the study. A semi-structured interview form was prepared and applied through in-depth interview technique. The data were coded with MAXQDA 2022 and analyzed with thematic analysis. The opinions of the participants were evaluated with 9 main themes as“the need for curriculum update in social work education, unity in theory and practice, cooperation in social work practices, professional roles in social work practices for individuals under temporary protection status, application mechanisms in access to social services, professional practice in the field of migration, client groups under temporary protection status, being a competent SHU in the field of migration and professional satisfaction”. In line with the opinions of the participants, it was concluded that the migration and migration-related courses taken in social work education and the knowledge of national and international legislation on temporary protection facilitate rapid and effective intervention while working in the field. It was suggested that with the practices to be carried out at the mezzo level, Syrian individuals under temporary protection status can be made aware of child labor, child marriage and gender-based issues and these problems can be prevented.