Ti-6Al-7Nb alaşımının lazer ile yüzey modifikasyonu: İşlem parametrelerinin yüzey özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Laser surface modification of Ti-6Al-7Nb alloy: Investigation of the effects of process parameters on surface properties
  1. Tez No: 856945
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN OZAN, DOÇ. DR. ŞEFİKA KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Ti-6Al-7Nb alaşımının yüzey özelliklerini iyileştirmek amacıyla lazerle yüzey modifikasyonu işlem parametrelerinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Sabit bir plaka üzerine monte edilmiş test örneklerinin yüzeyi, lazer ışınıyla metal arasındaki etkileşimin yarattığı yüksek ısı enerjisi sayesinde işlenmiştir. Bu tez kapsamında etkisi araştırılan lazer yüzey işleme parametreleri tarama yönü, lazer ışınının hareket hızı, frekans, tarama aralığı ve atım genişliği olarak belirlenmiştir. Lazer işleme parametreleri ile belirlenen deney düzeneklerine göre işlenmiş yüzey üzerinde yüzey pürüzlülük ölçümleri ve ıslanabilirlik testleri yapılarak parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Proses parametrelerinin işlenmiş yüzeyin hem yüzey pürüzlülüğü hem de ıslanabilirlik davranışı üzerinde önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Özellikle, tarama aralığının yüzey ıslanabilirliği üzerinde en etkili parametre olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of laser surface modification process parameters to improve the surface properties of Ti-6Al-7Nb alloy. A software integrated with the machine was used to control the beam movement and parameters in the marking machine. The surface of the test samples mounted on a fixed plate was processed by means of the high heat energy generated by the interaction between the laser beam and the metal. The laser surface processing parameters investigated in this thesis are scanning direction, scanning speed, frequency, fill spacing and pulse width. The effects of the parameters were investigated by performing surface roughness measurements and wettability tests on the treated surface according to the experimental setups determined by the laser processing parameters. It has been determined that process parameters have significant effects on both surface roughness and wettability behavior of the treated surface. Specifically, it was revealed that the fill spacing is the primary factor influencing surface wettability.