Musıc@Home Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve müzikal ev ortamı ile çocukların empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Adaptation of the Music@Home Scale into Turkish and the relationship between musical home environment and children's empathy levels
- Tez No: 856949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TANER DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Music@Home Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve müzikal ev ortamı ile çocukların empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu temel amaçtan hareketle;“Music@Home Türkçe Formu geçerli bir ölçme aracı mıdır?”,“Music@Home Türkçe Formu güvenilir bir ölçme aracı mıdır?”,“Ebeveynin ve çocuğun demografik özelliklerine (yaşları, eğitim seviyeleri, meslekleri, ekonomik durumları, sahip oldukları çocuk sayıları ve çocuklarının cinsiyeti ile yaşları) göre çocukların müzikal ev ortamları arasında anlamlı farklılık var mıdır?”,“Ebeveynin ve çocuğun demografik özelliklerine (yaşları, eğitim seviyeleri, meslekleri, ekonomik durumları, sahip oldukları çocuk sayıları ve çocuklarının cinsiyeti ile yaşları) göre çocukların empati düzeyleri arasında anlamlı farklılık var mıdır?”ve“Çocukların müzikal ev ortamı ile empati düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”alt amaç sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın ölçek uyarlama boyutu için Türkçe'ye ve tekrar İngilizce'ye çevirme, uzman görüşü alma ve geçerlik-güvenirlik çalışmalarının yapılması ve müzikal ev ortamı ile çocukların empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ilişkisel tarama modelinde nicel yöntem kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini; 2-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynler oluşturmaktadır. Çalışmada 2 farklı örneklem grubu bulunmaktadır. Music@Home ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması için çalışma grubu; Bursa ili merkez ilçelerindeki (Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer) 2-6 yaş aralığında çocuğu olan 148 ebeveynden oluşurken; müzikal ev ortamı ile çocukların empati düzeyleri arasındaki ilişkiye yönelik olan bölümü için çalışma grubu, Bursa ili merkez ilçelerindeki (Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer) 2-6 yaş aralığında çocuğu olan 340 ebeveynden oluşmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklemde yer alacak katılımcılar seçilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Music@Home Questionnaires (Preschool)[Evde Müzik Ölçeği-Okul Öncesi Formu]”ve“Çocuklar İçin Empati Bölümü Ölçeği (ÇEBÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucuna göre; Music@Home ölçeği Türkiye için geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Muzikal ev ortamı ile çocuğun cinsiyeti arasında anlamlı farklılık oluşmazken, çocuğun yaşı, ebeveynin yaşı, hane geliri, ebeveynin eğitim durumu ve çocuk sayısı değişkenlerine göre istatistiksel farklılık bulunmuştur. Çocukların empati düzeyi ile çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, ebeveynin yaşı ve çocuk sayısında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, hane geliri ve çocukların empati düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Müzikal ev ortamı ile çocukların empati düzeyi arasında yapılan regresyon analizine göre müzikal ev ortamı empati bölümünü pozitif yönlü anlamlı düzeyde yordarken toplam varyansın %8'i ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to adapt the Music @Home Scale into Turkish and to examine the relationship between musical home environment and children's empathy quotient. Based on this main purpose;“Is the Music@Home Turkish Form a valid measurement tool?”,“Is the Music@Home Turkish Form a reliable measurement tool?”,“Is there a significant difference between children's musical home environments according to the demographic characteristics of the parent and child (age, education level, occupation, economic status, number of children they have, gender and age of their children)?”,“Is there a significant difference between children's empathy levels according to the demographic charactefistics (ages, educational levels, professions, economic status, number of children they have, and gender and age of their children) of parents and children?”and“Is there a significant relationship between children's musical home environment and empathy levels?”. For the scale adaptation dimension of the research, the quantitative method was used in the relational survey model in order to translate the scale into Turkish and back into English, to get expert opinion, to conduct validity and reliability studies, and to examine the relationship between the musical home environment and children's empathy levels. The population of this study consists of parents with children between the ages of 2-6. There are 2 different sample groups in the study. The study group for the adaptation of the Music@Home scale into Turkish consisted of 148 parents with children between the ages of 2-6 in the central districts of Bursa province (Yildirm, Osmangazi, Nilüfer). Participants in the sample were selected by simple random sampling method. The data used in the study were collected through“Personal Information Form”,“Music@Home Questionnaires (Preschool) [Music at Home Scale-Preschool Form]”and“Empathy Quotient Scale for Children (EQQC)”. According to the results of the study; Music@Home scale is a valid and reliable scale for Turkey. While there was no significant difference between the musical home environment and the gender of the child, a statistical difference was found according to the variables of child's age, parent's age, household income, parent's education level and number of children. While there was no statistically significant difference between the empathy level of children and the gender of the child, the age of the child, the age of the parent and the number of children, a significant difference was found between household income and the empathy level of children. According to the regression analysis between musical home environment and children's empathy level, musical home environment predicted the empathy quotient at a significant positive level and explained 8% of the total variance.