Suça sürüklenen çocukların algıladıkları okul yaşantıları ve okula yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived school experiences and school alienation levels of juvenile deliquency
- Tez No: 856954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmanın amacı, suça sürüklenen çocukların algıladıkları okul yaşantıları ile okula yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda işlediği suç nedeniyle adli sisteme dahil olmuş 190 suça sürüklenen çocuk ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Soruşturma veya kovuşturma aşamasında olan 190 suça sürüklenen çocuk araştırma ve araştırma kapsamında kullanılan ölçekler hakkında bilgilendirilerek ölçekleri doldurmaları sağlanmıştır. Veri toplama sürecinin tamamlanması ile birlikte veriler SPSS 24 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada suça sürüklenen çocukların algıladıkları okul yaşantıları ve okula yabancılaşma düzeyleri arasında orta düzeyde ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Suça sürüklenen çocukların algılanan okul yaşantıları ve alt boyutları cinsiyet, aile suç geçmişi ve arkadaş suç geçmişi değişkenleri açısından incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda suça sürüklenen çocukların algılanan okul yaşantıları toplam puanı ve alt boyutlarının, cinsiyet ve aile suç geçmişi değişkenlerine göre farklılık göstermediği, arkadaş suç geçmişine göre ise anlamlı farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir. Suça sürüklenen çocukların okula yabancılaşma düzeyleri ve okula yabancılaşma alt boyutlarından elde ettikleri puanlar, cinsiyet ve aile suç geçmişine göre anlamlı bir farklılık göstermemiş, arkadaş suç geçmişine göre ise anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the perceived school experiences of children dragged into crime and their level of alienation from school. In line with the purpose of the study, face-to-face interviews were conducted with 190 children dragged into crime who were included in the judicial system due to the crime they committed. The 190 children who were dragged into crime at the stage of prosecution or prosecution were informed about the research and the scales used within the scope of the research and were provided to fill in the scales. After the data collection process was completed, the data were analyzed through SPSS 24 program. In this study, in which the relational screening model was used, it was determined that there was a moderate and negative relationship between the perceived school experiences of children dragged into crime and their level of alienation from school. Perceived school experiences and sub-dimensions of children dragged into crime were analyzed in terms of gender, family criminal history and friend criminal history variables. As a result of the analysis, it was found that the total score and sub-dimensions of perceived school experiences of children dragged into crime did not differ according to gender and family criminal history variables, but showed a significant difference according to the criminal history of friends. The level of alienation from school and the scores obtained from the sub-dimensions of alienation from school did not show a significant difference according to gender and family criminal history, but showed a significant difference according to the criminal history of friends.