Suça sürüklenen çocuklar ile suça sürüklenmeyen çocukların algıladıkları anne ve baba tutumları, bağlanma stilleri ve benlik algılarının incelenmesi
The analysis of the children who are the delinquent versus the children in the same age group who are not delinquent perceptions of their parents behaviours, attachment styles and the self perception
- Tez No: 461579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 12-18 yaş grubu suça sürüklenen çocuklar ile aynı yaş grubu suça sürüklenmeyen çocukların algıladıkları anne ve baba tutumları, ebeveyne bağlanma stilleri ve benlik algıları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Diyarbakır ve Şanlıurfa ilinde bulunan 102 suça sürüklenen çocuk ile 108 ortaöğretim kurumuna devam eden çocuk oluşturmuştur. Araştırmada çocukların algıladıkları anne ve baba tutumlarını ölçmek için 'Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği (ÇYSÖ)', bağlanma stillerini ölçmek amacıyla 'Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri (EABE)', benlik algılarını ölçmek amacıyla ise 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Kolmogorov Smirnov yararlanılmıştır. Çalışmadaki değişkenler normal dağılmadığı için parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Bağımsız sayısal değişkenler arasındaki ilişki Spearman's Rho Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farklılıklar incelenirken Mann Whitney U Testinden yararlanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grup arasındaki farklılık ise Kruskal Wallis Testi analizi ile incelenmiştir. İki bağımsız kategorik değişken arasındaki ilişki Ki Kare Testi analizi ile test edilmiştir. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, suça sürüklenen çocuklar ile suça sürüklenmeyen çocukların anne ve baba tutumları, bağlanma stilleri ve benlik saygısı puanı açısından anlamlı farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 12-18 age group children who are the delinquent versus the children in the same age group who are not the delinquent were were comparatively analyzed in terms of their perceptions about their mother and father attitudes and their attachment styles. Also their parents' attachment styles and self perception were researched. The sample of the survey consists of 102 children who are delinquent and 108 children who are delinquent and in the middle schools living in Diyarbakir and Sanliurfa city centers. In order to measure children's perceptions about their mother and father attitudes as well as children's demographic information, the researchers were prepared the 'Personal Information Form' and the 'Child-rearing Styles Scale' (CSS) were used. In addition, in order to measure attachments style, the 'Engaging Inventory to Parents and Friends' (EIPF) were implemented. Also, , in order to measure egoism sensations the 'Rosenberg Respect of Egoism Scale' (RRES) were used to measure self-perception of the children. Data of the survey were analyzed with IBM SPSS Staticstics 23. Kolmogorov Smirnov test was used if the number of units and researched state of variables arise from normal distribution. In study, because the data are not normally distributed, non-parametric statistical tools are used. The relationship between independent variables are analyzed by using Spearman's Rho Correlation Co-efficient. When we analyze two independent variables, we apply Mann-Whitney U Test. When we analyze more than two independent variables, we use Kruskal Wallis test. When we look at two independent categorical variables, we use Chi square test. For all significance level, we determine 0,05. According the results of this study, there were statistically significant differences between delinquent adolescents and non-delinquent adolescents about their perceived parenting styles and parent attachment styles and self-respect scores.