Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sosyal medya platformlarının olumsuz etkileri
Negative effects of social media platforms in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 856964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALİ ÇANAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sosyal medya platformlarının olumsuz etkilerini inceleyen nitel bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda YouTube, Instagram ve TikTok sosyal medya platformları örneklem olarak alınmış ve bu platformlarda yer alan görsel ve videolar içerik çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle söz konusu platformlarda yabancılara Türkçe öğretilmesi amaçlanan içerikler tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında 84 içerik üreticisine ait 237 içerik değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, sosyal medya platformlarından yabancılara Türkçe öğretimi yapan bazı içerik üreticilerinin hatalı içerikler ürettikleri tespit edilmiştir. Bu içeriklerde tespit edilen hatalar; yazım ve noktalama hataları, dil bilgisi hataları, içerik ile ilgili hatalar, sesletim hataları, anlatım bozukluğu ve seviyeye uygun olmama şeklinde gruplandırılmıştır. Hatalı içeriklere sahip içerik üreticilerinin 45'i Türk, 39'unun ana dili Türkçe olmayan kişiler olduğu ve bu içeriklerin binlerce kişiye ulaştığı görülmüştür. Binlerce kişiyle paylaşılan bu içerikler büyük sorumluluk getirmektedir. Çünkü bilgi hızlı ve kontrolsüz yayıldıkça düzeltilmesi giderek zorlaşmaktadır. Bu bulgulardan hareketle, ana dili Türkçe olmayan ve Türkçe konusunda uzmanlığı bulunan /bulunmayan kişilerce kontrolsüz bir şekilde üretilen yabancılara Türkçe öğretimi konulu içeriklerin sosyal medya platformları üzerinden Türkçe öğrenmek isteyen kişilerin yanlış öğrenmelerine sebep olabilecek durumda oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak elde edilen verilerden yola çıkılarak sosyal medya platformlarından yapılacak olan eğitim ve dil öğretimi içeriklerinin uzmanlarca değerlendirilmesi, kontrol edilmesi ve sınırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examines the adverse effects of social media platforms in teaching Turkish as a foreign language. For this purpose, YouTube, Instagram and TikTok social media platforms were taken as a sample and the visuals and videos on these platforms were analyzed by content analysis method. In the research process, the content aimed at teaching Turkish to foreigners on these platforms was first identified. Within the scope of the research, 237 contents belonging to 84 content producers were evaluated. As a result of the study, it was determined that some content producers who teach Turkish to foreigners on social media platforms produced erroneous content. The errors detected in these contents are grouped as spelling and punctuation errors, grammatical errors, errors related to the content, errors in pronunciation and technical issues, expression disorder, and inappropriateness to the level. It was observed that 45 of the content producers with erroneous content were Turkish 39 of them were non-native Turkish speakers and these contents reached thousands of people. These contents shared with thousands of people bring great responsibility. As information spreads rapidly and is uncontrolled, it becomes increasingly difficult to correct it. For this reason, based on the findings, it has been concluded that the content on teaching Turkish to foreigners, which is produced uncontrollably by people whose mother tongue is not Turkish and who have/do not have expertise in Turkish, is in a position to cause people who want to learn Turkish through social media platforms to learn Turkish incorrectly. Finally, based on the data obtained, it is suggested that the educational and language-teaching content on social media platforms should be evaluated, controlled, and limited by experts.