Green synthesis of silver nanoparticles from Hibiscus syriacus plant species extract and identifying their antioxidant, antimicrobial and photocatalytic activity
Hibiscus syriacus bitki türü ekstraktından gümüş nanopartiküllerin yeşil sentezi ve antioksidan, antimikrobiyal ve fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 856993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez, Hibiscus Syriacus bitki türünü kullanarak gümüş nanopartiküllerin yeşil bir sentez girişimini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tür, spesifik fenolik ve flavonoid içeriğindeki zenginlik gibi, bu amaç için başarılı bir şekilde kullanılma olasılığını gösteren dikkate değer özellikler sergilemektedir. Araştırmaların gösterdiği kadarıyla gümüş nanopartiküllerin sentezi için kullanımı emsalsizdir. Numune özütünün farklı hazırlama yöntemleri (maserasyon ve santrifüjleme) dahil olmak üzere başarılı bir optimum sentez performansı elde etmenin yollarını belirlemek için birkaç farklı deney gerçekleştirilmiş ve potansiyel uygulamasını keşfetmek için elde edilen AgNPs ürünlerinin daha ileri analizleri yapılmıştır. Araştırma, bitkinin hem çiçeğini hem de yapraklarını kullanarak optimum AgNP'leri sentezleme girişiminde başarılı olmuş ve UV-vis ölçümü yapılırken yaklaşık 425 nm'de bir absorpsiyon zirvesi elde edilmiştir. İleri analizlerin sonuçları, bitkilerin özel olarak uyarlanmış AgNP'ler için uygulanmasında umut verici bir potansiyel olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at exploring a green synthesis attempt of silver nanoparticles using the plant species Hibiscus Syriacus. This species displays remarkable properties such as richness in specific phenolic and flavonoid content that indicate the possibility of its successful utilization for this aim. Its utilization is unprecedented for the synthesis of silver nanoparticles as far as research has shown. Several different experiments are conducted to identify means for achieving a successful optimal synthesis performance including different preparation methods of the sample's extract (maceration and centrifugation), and further analyses of the resulting AgNPs products is conducted to explore its potential application. The research was successful in its attempt at synthesizing optimal AgNPs using both the flower and leaves of the plant, where an absorption peak at around 425 nm was achieved when conducting a UV-vis measurement. The results of further analyses show a promising potential in the plants application for specifically tailored AgNPs.