STEAM uygulamalarının 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve kariyer tercihlerine etkisi
The Effect of STEAM Practices on 6th Grade Students' Academic Achievement in Science, Science Process Skills and Career Choices
- Tez No: 857009
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde yapılan STEAM uygulamalarının, öğrencilerin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve kariyer tercihlerine (STEM mesleklerine yönelik ilgilerine) olan etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Afyonkarahisar ilinde bulunan Hacı Ahmet Özsoy Ortaokulunun 6. sınıfındaki iki farklı şubesi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem tasarımında iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel bölümünde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda deney grubundaki öğrencilerle 6. Sınıf fen bilimleri dersi“Isı ve Ses Yalıtımı”konusuna yönelik 6 hafta süren 24 ders saati STEAM etkinlikleri yürütülmüştür. Kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı (2018 fen bilimleri öğretim programı) uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine akademik başarı testi, bilimsel süreç becerileri testi ve STEM mesleklerine yönelik ilgi ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinden her bir STEAM uygulamasından sonra günlük yazmaları istenmiştir. Deney grubu öğrencileriyle STEAM uygulamaları tamamen bittikten sonra yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre akademik başarı düzeyleri, bilimsel süreç becerileri ve STEM mesleklerine yönelik ilgileri istatistiksel açıdan anlamlı şekilde artış göstermiştir. Sonuç olarak STEAM etkinlikleri 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve STEM mesleklerine yönelik ilgilerine olumlu katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of STEAM applications in the science course of 6th grade middle school students on their academic achievement, science process skills and career preferences. The study group of the research consists of two different 6th grade classes of Hacı Ahmet Özsoy Secondary School in Afyonkarahisar province. In the research, nested design in mixed method design was used. Quantitative and qualitative methods were used together. While the quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative part of the research, the content analysis was used in the qualitative part. In this context, STEAM activities were carried out with the students in the experimental group for 24 lesson hours for 6 weeks on the subject of“Heat and Sound Insulation”in the 6th grade science course. The existing curriculum was applied to the control group. Before and after the application, academic achievement test scale, science process skills scale and STEM Career Interest Survey (STEM-CIS)were applied to the students divided into experimental and control groups. In addition, students in the experimental group were asked to write a diary after each STEAM application. Semi-structured interviews were conducted with the experimental group students after the STEAM applications were completely completed. As a result of the research; academic achievement levels, science process skills and career interests towards STEM fields of the students in the experimental group increased statistically significantly compared to the students in the control group. As a result, STEAM activities contribute positively to 6th grade students' academic achievement, science process skills and career interests towards STEM fields.