Lobektomi uygulanan hastalarda aktif solunum teknikleri döngüsünün göğüs tüpü kalış süresine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of active breathing techniques cycle on chest tube staying time in patients undergoing lobectomy
- Tez No: 857044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY OYUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma lobektomi ameliyatı sonrası uygulanan aktif solunum teknikleri döngüsünün, göğüs tüpü kalış süresine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışma uygulama-kontrol gruplu deneysel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Ağustos 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında İzmir ilinde bulunan bir üniversite hastanesindeki hastalar oluşturdu. Örnekleme ise bu kriterleri karşılayan çalışmaya katılmayı kabul eden 60 hasta dahil edildi. Veriler araştırmacılar tarafından doldurulan hastaların sosyodemografik özelliklerini belirten hasta tanıtım formu ve hasta izlem formu kullanılarak toplanıldı. Araştırmada elde edilen veriler free trial version of SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the effect of the active breathing techniques cycle on the duration of chest tube stay after lobectomy surgery. Method: The study is an experimental type study with application-control group. The population of the study consisted of patients in a university hospital in Izmir between August 2022 and June 2023. The sample included 60 patients who met these criteria and agreed to participate in the study. The data were collected using a patient identification form and a patient follow-up form completed by the researchers, indicating the sociodemographic characteristics of the patients. The data obtained in the study were analyzed using the free trial version of SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0.