Trabzon kent merkezindeki bazı yeşil alanlarda bitki kullanımına yönelik değerlendirmeler
Evaluations on plant use in some green areas in Trabzon city centre
- Tez No: 935996
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖMER ÜÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kent alanlarının kırsaldan hızlı göç almasıyla, kentlerdeki yeşil alanlarda baskı giderek çoğalmaktadır. Bu baskı sonucu kent alanlarındaki yeşil alanların önemi daha da öne çıkmaktadır. Bu sebeplerle Trabzon kent merkezinde yer alan Botanik Bahçe, Ekopark, Meydan Parkı, Kanunievi, Zağnos Vadisi, Olimpiyat Parkı, İpekyolu Caddesi ve Gazipaşa Caddesinde arazi çalışması yaparak mevcut durum tespit edilmiştir. Şehirlerde baskılanan yeşil alanlardan çevre için maksimum faydayı sağlarken, kent sakinlerinin de bu alanlardan çok yönlü yararlanmasını tesis etmek amacıyla anket soruları hazırlanmış ve ziyaretçilerle yapılan görüşmeler ile anket çalışması yapılmıştır. 107 katılımcıyla yapılan anket çalışması sonucunda en yüksek değer olarak sürdürülebilirlik uygulamalarının en fazla olması gerektiği sonucu çıkmıştır. Bunun yanı sıra insanların yerli türleri ve gölge alanı geniş türleri çokça tercih ettiği tespit edilmiştir. Yeşil alanları farklı sebeplerle tercih eden ziyaretçiler yerli türlerin ardından egzotik tür ve mevsimlik çiçekleri de alanlarda yoğunlukla görmek istemektedir. Anket çalışmaları sonucunda ziyaretçiler hobi bahçeleri ve meyve bahçelerini yeşil alanlarda sıkça görmek istemektedir. Yeşil alanlarda yerli türlerin, ibreli- yapraklı türlerin daha çok alan bulması ve insanların estetik bulduğu egzotik türlerle, mevsimlik çiçeklerin bu alanlarda kullanılması gerektiği sonuçlarına varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As urban areas receive rapid migration from rural areas, the pressure on green areas in cities is increasing. As a result of this pressure, the importance of green spaces in urban areas becomes more prominent. For these reasons, the current situation was determined by conducting a field study in Botanical Garden, Ekopark, Meydan Park, Kanunievi, Zağnos Valley, Olympic Park, İpekyolu Street and Gazipaşa Street in Trabzon city center. In order to ensure maximum benefit for the environment from the suppressed green areas in cities, while ensuring that city dwellers benefit from these areas in a multidimensional way, survey questions were prepared and a survey was conducted through interviews with visitors. As a result of the survey with 107 participants, it was concluded that the highest value was that sustainability practices should be the highest. In addition, it was determined that people prefer native species and species with large shade areas. Visitors who prefer green spaces for different reasons want to see exotic species and seasonal flowers after native species. As a result of the survey, visitors would like to see hobby gardens and orchards in green spaces. According to these results, it appears that sustainable practices should take place much more in green areas.