İlk trimester'da 3D sonografi ile trofoblast hacmi ve servikal hacim ölçümünün normal gebelik ve spontan abortlarla ilişkisinin prospektif araştırılması
The prospective study of the relationship between trophoblast volume and cervical volume measurement with 3D sonography in the first trimester and normal pregnancy and spontaneous abortions
- Tez No: 857185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İlk trimesterde 3D sonografi ile trofoblast hacmi ve servikal hacim ölçümünün spontan abortusu öngörmedeki başarısını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kadın hastalıkları ve doğum kliniğine başvuran 18-45 yaş arası, 6-12 hafta, tekil ve fetal kalp atımı olan fetusa sahip 100 abortus imminens, 100 sağlıklı gebe olmak üzere 200 hasta dahil edilmiştir. Dahil edilen gebelerin gravida, parite, yaş, gebelik haftası, vücut kitle indeksi, ek hastalıkları, abort öyküsü kaydedildi. İlk başvuruda 3D ultrason ile gebelik haftaları, trofoblast hacimleri, gestasyonel kese boyutu, yolk sak ölçümleri, servikal hacimleri, baş popo mesafesi, fetal kardiyak aktiviteleri kaydedildi. Servikal hacim; serviks silindir şeklinde kabul edilerek V=πr^2 h formülü kullanılarak hesaplandı. Trofoblast hacmi ise; 6-9 gestasyonel gebelik haftasında olan hastalarda ise yolk sac hacmi küre şeklinde kabul edilerek V=4/3r^3 formülü kullanılarak hesaplandı. 10-12 gestasyonel gebelik haftasında olan hastalarda plasenta pozisyonu belirlenerek plasentanın genişliği, yüksekliği ve kalınlığını ölçüldü. Plasenta hacmi, konveks konkav kabuk formülü kullanılarak elde edildi. V=(1/4(T/6)X(4H(B-T)+B(B-4T)+4T^2) formülü kullanılarak ölçülen hacim değerleri kaydedildi. Hastalar 20. gebelik haftasına kadar takip edilerek gebelik sonuçları karşılaştırıltırıldı. Bulgular: Abortus imminens ve kontrol grupları arasında gestasyonel kese çapı, yolk sak çapı, baş popo mesafesi, fetal kalp hızı, serviks hacmi bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Abortus imminens ve kontrol grupları 6-9 hafta ve 10-12 hafta olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da yolk sak ve trofoblast hacminin abortus imminenste daha düşük olduğu saptandı. Ayrıca abortus ile sonuçlanan grupta abort ile sonuçlanmayan grupla karşılaştırıldığında gestasyonel kese ve yolk sak çapının daha küçük olduğu saptanırken baş popo mesafesi ve fetal kalp hızı bakımından anlamlı fark saptanmadı. Abortus imminens olgularında, 10-12 hafta arası abortus ile sonuçlanan grupta serviks hacminin ve trofoblast hacminin istatistiksel anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. Tüm hasta grubunda, 10-12 haftada, abortus imminensi ayırt etmede trofoblast hacminin 57,4 cm3 ve altında olmasının %87,1 sensitivite, %50 spesifite ile; 6-9 haftada yolk sak hacminin 0,07 cm3 ve altında olmasının %44,93 sensitivite, %77,03 spesifite ile abortus imminensi istatistiksel anlamlı olarak ayırt ettiği saptandı. Sonuç: 3D sonografi ile değerlendirilebilen trofoblast hacmi spontan abortus öngörmede anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular ışığında kullanımı son derece basit olan sonografik ölçümlerin gebeliğin devamı öngörme açısından önemli bir yeri vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examining the success of predicting spontaneous abortion with trophoblast volume and cervical volume measurements using 3D sonography in the first trimester. Materials and Methods: The study included 200 patients who presented to the gynecology and obstetrics clinic, aged between 18 and 45 years, with singleton fetuses showing fetal cardiac activity, divided into 100 cases of threatened abortion and 100 healthy pregnancies, between 6 and 12 weeks gestation. Recorded data of the included patients comprised gravidity, parity, age, gestational age, body mass index, additional medical conditions, and abortion history. Initial evaluations involved recording pregnancy weeks, trophoblast volumes, gestational sac dimensions, yolk sac measurements, cervical volumes, crown-rump lengths, and fetal cardiac activities using 3D ultrasound. Cervical volume was calculated assuming a cylindrical shape of the cervix using the formula V=πr^2 h. Trophoblast volume was calculated assuming a spherical shape of the yolk sac for patients between 6-9 gestational weeks using the formula V=4/3r^3. For patients between 10-12 gestational weeks, placental position was determined and measurements of placental width, height, and thickness were taken. Placental volume was obtained using the convex concave shell formula V=(1/4(T/6)X(4H(B-T)+B(B-4T)+4T^2). The recorded volume values obtained using these formulas were compared for patients followed up until the 20th week of gestation for pregnancy outcomes. Results: Statistically significant differences were not detected between threatened abortion and control groups in terms of gestational sac diameter, yolk sac diameter, crown-rump length, fetal heart rate, and cervical volume. The threatened abortion and control groups were divided into two groups, comprising 6-9 weeks and 10-12 weeks. In both groups, it was observed that yolk sac and trophoblast volumes were lower in the threatened abortion group. Additionally, when comparing the group resulting in abortion with the group not resulting in abortion, it was found that gestational sac and yolk sac diameters were smaller, while crown-rump length and fetal heart rate did not show significant differences. In threatened abortion cases, it was determined that cervical volume and trophoblast volume were statistically significantly lower in the group resulting in abortion between 10-12 weeks. In the entire patient group, it was observed that trophoblast volume below 57.4 cm3 at 10-12 weeks had a sensitivity of 87.1% and specificity of 50% in distinguishing threatened abortion; while yolk sac volume below 0.07 cm3 at 6-9 weeks had a sensitivity of 44.93% and specificity of 77.03% in statistically significantly distinguishing threatened abortion. Conclusion: The trophoblast volume assessed by 3D sonography has been found to be significant in predicting spontaneous abortion. In light of these findings, sonographic measurements, which are extremely simple to use, hold a crucial place in predicting the continuation of pregnancy.