Üst keser dişlerin kuron boylarındaki asimetrik değişimlerin estetik algıya etkisinin incelenmesi
The effect of asymmetrical changes in the crown lengthsof maxillary anterior teeth on aesthetic perception
- Tez No: 857188
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Ağız içi fotoğraflarda, üst keser dişlerin görüntülerinde yapılan kuron boylarındaki asimetrik değişimlerin katılımcıların estetik algılarına olan etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: 1 kadın ve 1 erkek gönüllüden alınan standardize intraoral fotoğraflar üzerinde bilgisayar programı yardımıyla düzenlemeler yapılmıştır. Sol orta ve yan dişler üzerinde insizal kenardan kısaltma ve diş eti marjinini uzatma şeklinde 0.5 mm'lik asimetriler oluşturuldu. Bunun sonucunda ortaya çıkan 40 adet görsel 22 restoratif diş tedavisi anabilim dalında uzmanlık programına devam eden araştırma görevlisi diş hekimi, 22 diş hekimliği 5. sınıf öğrencisi ve 22 meslekten olmayan bireylerden oluşan katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. Bu katılımcılar 40 adet modifiye edilmiş fotoğrafı bilgisayar ekranında VAS (Görsel Analog Skalası)'a göre puanlayarak estetik olup olmadıklarını değerlendirmişlerdir. Araştırmada katılımcıların vermiş oldukları puanlar normallik varsayımı açısından Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir (p > 0,05). Yapılan puanlamaların farklı gruplardaki katılımcılara ve asimetrik değişimlere göre farklılıkları tek yönlü Varyans analizi (one-way ANOVA) ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of asymmetric changes in crown length on the aesthetic perception of the participants in intraoral photographs of the maxillary anterior teeth. Materials and Methods: Standardised intraoral photographs were taken from 1 female and 1 male volunteers and were edited with the help of a computer programme. Asymmetries of 0.5 mm were created on the left central and lateral teeth by shortening the incisal edge and lengthening the gingival margin. The resulting 40 images were evaluated by participants consisting of 22 research assistant dentists, 22 5th year dentistry students and 22 lay people. These participants evaluated the aesthetics of 40 modified photographs by scoring them according to the Visual Analogue Scale (VAS) on the computer screen. The scores given by the participants in the study were evaluated by Shapiro-Wilk test in terms of normality assumption (p > 0.05). The differences of the scores according to the participants in different groups and asymmetric changes were determined by one-way analysis of Variance (One-way ANOVA) and Tukey multiple comparison test.