Hemşirelerin duygusal yeme davranışı ve tükenmişlik düzeylerinin iş performansı üzerine etkileri
The effects of emotional eating behaviour and burnoutlevels of nurses on job performance
  1. Tez No: 857197
  2. Yazar: ERHAN SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hemşirelerin duygusal yeme davranışı ve tükenmişlik düzeylerinin iş performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul Haseki ve Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan 750 hemşire oluşturmuş olup; örneklemini ise 255 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Duygusal Yeme Ölçeği”ve“İş Performansı Ölçeği”ile 15.08.2023-15.11.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi ve spearman korelasyon analizleri uygulanmıştır. Tüm testlerde %95 güven aralığında çalışılmıştır. Hemşirelerin %48.2'sinin 27-32 yaş arasında olduğu, %47.8'inin gelir düzeyinin gelir gidere eşit olduğu, %71'inin bekar olduğu, %35.7'sinin serviste çalıştığı, %52.2'sinin çalıştıkları bölümü isteyerek seçtikleri, %59.6'sının 1-5 yıl arası çalıştığı, %36.5'inin çoğunlukla işinden memnun olduğu, %34.5'inin bazen tükenmiş hissettiği, %52.5'inin gün içinde öğün atladığı, atlanılan öğün olarak %47.4'ünün kahvaltıyı atladığı, %76.5'inin duygusal değişimlerinin beslenme durumlarını etkilediğini düşündükleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.It is a descriptive study to determine the effects of emotional eating behavior and burnout levels of nurses on job performance. The population of the study consisted of 750 nurses working in Istanbul Haseki and Training and Research Hospital and the sample consisted of 255 nurses. The data of the study;“Personal Information Form”,“Maslach Burnout Scale”,“Emotional Eating Scale”and“Job Performance Scale”were collected between 15.08.2023-15.11.2023. The statistical analysis of the data was evaluated using SPSS 22.0 package program. Number, percentage, mean and standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test and spearman correlation analysis were applied. All tests were performed with a 95% confidence interval. 48.2% of the nurses were between 27-32 years of age, 47.8% had an income level equal to income and expenses, 71% were single, 35.7% worked in the ward, 52.2% chose the department they worked in willingly, 59.6% worked for 1-5 years, 36. 5% were mostly satisfied with their job, 34.5% sometimes felt exhausted, 52.5% skipped meals during the day, 47.4% skipped breakfast, 76.5% thought that emotional changes affected their nutritional status.