Üniversite öğrencilerinin yöresel mutfak kültürüne bağlı olarak besinsel tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional preferences of university students depending on local cuisine culture
  1. Tez No: 857271
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yöresel mutfak kültürüne bağlı olarak besinsel tercihlerinin değerlendirilmesidir. Örneklem grubu, İstanbul'da bulunan bir üniversitenin Sağlık Bilimler Fakültesi'nden 217 kadın ve 13 erkek olmak üzere toplam 230 katılımcıdan oluşmaktadır. Google anket üzerinden yapılan çalışmada; tanımlayıcı özellikler, sağlık durumu, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı ve fiziksel aktivite durumu sorularını içeren anket katılımcılar tarafından gönüllü olarak cevaplandırılıp SPSS Statistics 26.0 programı ile analiz edildi. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Pearson Ki-Kare, Yate's Ki-Kare, Fischer Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the nutritional preferences of university students depending on the local cuisine culture. The sample group consists of a total of 230 participants, 217 women and 13 men, from the Faculty of Health Sciences of a university in Istanbul. In the study conducted on the Google survey; The questionnaire including descriptive characteristics, health status, anthropometric measurements, nutritional habits, frequency of food consumption and physical activity status was answered voluntarily by the participants and analyzed with the SPSS Statistics 26.0 program. Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Pearson Chi-Square, Yate's Chi-Square, Fischer Exact tests were used to examine the relationships between the variables.