Beyazlatıcı özellikli diş macunlarının yeni nesil akışkan rezin kompozitlerin yüzey özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of whitening toothpastes on the surface properties of new generation flowable composite resins
- Tez No: 942084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN BİLGİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, beyazlatıcı diş macunlarının yeni nesil yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinlerin yüzey özelliklerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Gaenial Injectable Flow (GC, Japonya), Clearfil Majesty Flow (Kuraray, Japonya), Omnichroma Flow (Tokuyama, Japonya) olmak üzere; 3 farklı yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinden 180 adet örnek hazırlandı (Valo Grand, Ultradent, ABD). Örnekler disk ve cila kitleri ile (Sof-Lex, 3M ESPE, ABD) cilalandı. Tağtekin&Korkut tarafından tasarlanan basınç sensörlü ve kuvvet ayarlı fırçalama cihazı, 6 aylık fırçalama sürecini taklit edecek şekilde ayarlandı. Göreceli Dentin Aşındırıcılığı (RDA) değerlerine göre seçilmiş (Ultrabrite Advanced Whitening, Colgate-Palmolive, Amerika), (Opalescence, Ultradent, Amerika), (R.O.C.S. Aktif Kalsiyum, DRC Group, İsviçre), (Optik Beyaz, Colgate-Palmolive, Amerika), (Sensodyne Promine, GSK, Birleşik Krallık) ve distile su ile fırçalama yapıldı (EN ISO 14569- 2007 standart). Fırçalama öncesi ve sonrası pürüzlülük, mikrosertlik ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ölçümleri yapıldı. Veriler, SPSS v29 programında istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study is to evaluate the effects of whitening toothpastes on the surface properties of new-generation, highly filled flowable composite resins. Materials and Methods: A total of 180 specimens were prepared using three different highly filled flowable composite resins: Gaenial Injectable Flow (GC, Japan), Clearfil Majesty Flow (Kuraray, Japan), and Omnichroma Flow (Tokuyama, Japan), and polymerized using Valo Grand (Ultradent, USA). The samples were polished using a disc and polishing kit (Sof-Lex, 3M ESPE, USA). The pressure-sensor-equipped and force-adjustable brushing device developed by Tağtekin & Korkut was calibrated to simulate six months of brushing. According to their Relative Dentin Abrasivity (RDA) values, the following agents were used for brushing: Ultrabrite Advanced Whitening (Colgate-Palmolive, USA), Opalescence (Ultradent, USA), R.O.C.S. Active Calcium (DRC Group, Switzerland), Optic White (Colgate-Palmolive, USA), Sensodyne Pronamel (GSK, UK), and distilled water (EN ISO 14569- 2007 standart). Surface roughness, microhardness, and SEM analyses were performed before and after brushing. Data were statistically analyzed using SPSS v29.