Kur'an-ı Kerim'de dil ve üslup çeşitliliği bakımından tevhid inancı
The belief in tawheed in terms of language and style variation in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 857314
  2. Yazar: İSMAİL FETHULLAH CAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TİYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kur'an-ı Kerim, kullandığı dil ve üslup yönünden sadece bilgi vermeyi değil, muhataplarında kendi temel ilkeleri doğrultusunda kalıcı bir davranış değişikliği, bir inkılap ve bir dönüşüm gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu bakımdan vahiy süreci boyunca ilahi kelamda tekdüze bir üslup değil, gerçekleştirilmek istenen insanî ve toplumsal dönüşüme hizmet eden ve her biri birbirinden farklı hususiyetlere sahip çeşitli ifade şekilleri ile anlatım biçimlerine başvurulmuştur. Kur'an muhtevasında, vahyin odak noktasının ve en temel konusunun ise tevhid olduğu kuşku götürmez bir hakikattir. Öyle ki tarih boyunca tevhid, İslam dininin en sade ve en öz ifadesi olarak kabul edilmekte ve bu durum İslamiyet'e girişin bir şiarı olan kelime-i tevhid formatında dile getirilmektedir. Bu sebeple İslam'ın en temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'de, böyle büyük bir öneme sahip olan tevhidin nasıl ve ne şekilde ele alındığı, tevhidin anlatımında dil ve üslup yönünden nasıl bir yöntem takip edildiği ehemmiyet arz eden bir meseledir. Aynı zamanda kullanılan bu dil ve üslubun muhatapların tevhid inancını benimsemesinde nasıl bir fonksiyona sahip olduğunun tespit edilmesi de Kur'an'ın nüzul süreci boyunca gösterdiği başarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'in tevhid inancını anlatmada kullandığı dil ve üslubun yakından tanınması, bunun tevhid inancının benimsenmesine olan etkisinin anlaşılması, analiz edilmesi ve değerlendirilmesi ana temasında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an aims not only to provide information in terms of the language and style it uses, but also to realize a permanent change in behavior, a revolution and a transformation in line with its own basic principles. In this respect, throughout the revelation process, not a monotonous style in divine speech, but various forms of narration ways and expression forms that serve the human and social transformation desired to be realized and each of them have different characteristics were used. In the content of the Qur'an, it is an undoubted truth that the focal point and the most basic subject of revelation is tawhid. So much so that throughout history, tawhid has been accepted as the simplest and most concise expression of the religion of Islam, and this has been expressed in the form of kalima-i tawhid, which is a motto of entering Islam. For this reason, how and in what way tawheed, which is of such great importance in the Qur'an, which is the most fundamental source of Islam, is handled and what kind of method is followed in terms of language and style in the expression of tawheed is an important issue. At the same time, determining the function of this language and style in the adoption of the belief of oneness by the addressees will contribute to a better understanding of the success of the Qur'an during the revelation process. Therefore, this study is shaped on the main theme of getting to know the language and style used by the Holy Qur'an in explaining the belief in tawhid, understanding, analyzing and evaluating its effect on the adoption of the belief in tawhid.