Çevre bilinci kapsamında tüketicilerin çevreye duyarlı ürünler kullanma eğilimi ve yeşil pazarlama: Antalya örneği
Consumers' tendency to use environmentally friendly products within the scope of environmental awareness and green marketing: Antalya example
- Tez No: 857316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tüketimin artması ve sanayinin gelişmesi birçok çevre sorununun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu noktada yerel ve uluslararası platformlarca çevresel tehdit unsurlarına karşı mücadele amaçlanmaktadır. Çevresel sorunların yaşamı olumsuz etkilemeye başlaması ve insan geleceğini tehlikeye atması devletleri, işletmeleri, kurumları, dernek ve vakıfları çözüm aramaya yöneltmiştir. Çözüm sürecinde sürdürülebilir bir çevre amaçlanmıştır. Sürdürülebilir çevre için yeşil politikalar ve bu politikalar kapsamında birçok kavram gündeme gelmiştir. Bu çalışmada bu kavramlardan biri olan“yeşil pazarlama”kavramı ve tüketicilerin çevre bilinci; çevreye duyarlı ürün kullanma eğilimi çerçevesinde ele alınmaktadır.Tüketicilerin gelişen çevre duyarlılığına karşın gelişen yeşil pazarlama; bir ürünün üretilmesi, ambalajlanması, pazara sunulması, tüketilmesi ve tüketim sonucu atıkların geri dönüştürülebilmesi aşamalarında aktif rol oynamaktadır. Nitekim çeşitli faaliyetlerin sonucunda ortaya çıkan çevresel sorunlar, çevreyi koruma kapsamında tüketicilerin bakış açılarını genişletmiştir. Tüketicilerin çevre bilinci ve eğitimine önem vermesi ile pazarlama sektöründe yeni bir yaklaşım olan yeşil pazarlama anlayışının ortaya çıkmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada Antalya'da yaşayan tüketicilerin yeşil pazarlama ve çevresel etik yaklaşımlar çerçevesinde çevre dostu ürünler kullanma eğilimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Antalya'da bir saha çalışması yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Antalya'da yaşayan katılımcılar oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi eşit seçilme şansı ve olasılığına sahip olan basit tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Örneklem 370 katılımcıdan oluşmaktadır. Anket çalışmasının iki temel ölçeği vardır. İlki katılımcıların çevre bilincini ölçen yeni çevresel paradigma ölçeğidir. Diğer ölçek ise katılımcıların çevre dostu ürün bilincini ölçmektedir. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların çevresel faktörlere karşı bilinçli oldukları ve yeşil ürünleri daha fazla tercih ettikleri tespit edilmiştir. Yapılan diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada katılımcıların cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeylerinin hem çevre bilinci düzeyi hem de yeşil ürün bilinci düzeyi arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in consumption and the development of industry has led to the appear of many environmental problems. At this point, both local and international platforms aim to struggle environmental threats. The fact that environmental problems have begun to negatively affect life and endanger the human future has led states, businesses, institutions, associations and foundations to seek solutions. A sustainable environment was aimed in the solution process. Green policies and many concepts have been put forward within the scope of these policies for a sustainable environment. In this study, one of these concepts, the concept of“green marketing”and the environmental awareness of consumers are discussed within the framework of the tendency to use environmentally friendly products. Developing green marketing despite the developing environmental awareness of consumers; It plays an active role in the production, packaging, marketing, consumption and recycling of waste resulting from consumption. As a matter of fact, environmental problems arising as a result of various activities have broadened the perspectives of consumers within the scope of environmental protection. Consumers' emphasis on environmental awareness and education has necessitated the emergence of green marketing, which is a new approach in the marketing industry. This study aimed to investigate the tendency of consumers living in Antalya to use environmentally friendly products within the framework of green marketing and environmental ethical approaches. In this context, a field study was conducted in Antalya. The population of the study consists of participants living in Antalya. The sample of the study was determined by the simple random sampling method, which has an equal chance and probability of being selected. The sample consists of 370 participants. The survey study has two basic scales. The first is the new environmental paradigm scale that measures the environmental awareness of the participants. The other scale measures participants' awareness of environmentally friendly products. According to the survey results, it has been determined that the participants are conscious of environmental factors and prefer green products more. In contrast to other studies, this study found that participants' gender, marital status, and education levels did not show statistically significant differences in both environmental consciousness and green products consciousness.