Stereotaktik radyoterapinin sistemik immün yanıt üzerine etkisi
Effect of stereotacti̇c radi̇otherapy on systemic immune response
  1. Tez No: 857329
  2. Yazar: AYBALA NUR ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Stereotaktik radyoterapinin, birçok kanserde tümöre yüksek doz tedavi uygulanarak tümör kontrolünü artırdığı gösterilmiştir. Konvansiyonel radyoterapiden farklı olarak bu etkide immün yanıtın da katkısı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, stereotaktik radyoterapinin bazı immün belirteçler kullanılarak sistemik immün yanıt üzerine etkisini araştırmaktadır. Çalışmamıza stereotaktik radyoterapi uygulanan 66 hasta dahil edilmiştir. Tedavi öncesi ve ortalama 2 ay sonrasında toplanan periferik kan örneklerinde TBX21, GATA-3, RORɣ ve FoxP3 düzeyleri çalışılmıştır. Aynı zamanda rutin olarak olası başka bir inflamasyonu dışlamak amacıyla tam kan sayımı ve CRP düzeyleri çalışılmıştır. Stereotaktik radyoterapi sonrasında tüm hasta gruplarında TBX21, GATA-3 ve FoxP3 düzeylerinde anlamlı olarak azalma görülmüştür. Bu parametrelerden TBX21 ile PTV hacmi ve BED10 değerleri arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır.Stereotaktik radyoterapi sonrası immünsupresif Treg ile ilişkili FoxP3 düzeylerinin ve Th2 ile ilişkili GATA-3 düzeylerinin azalması stereotaktik radyoterapinin özellikle Th2 ve Treg hücreleri baskılayarak immün yanıtı artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Stereotactic radiotherapy has been shown to increase tumor control by delivering high-dose treatment to the tumor in many cancers. Unlike conventional radiotherapy, it is believed that this effect is also contributed by the immune response. This study investigates the effect of stereotactic radiotherapy on systemic immune response using some immune markers. A total of 66 patients who underwent stereotactic radiotherapy were included in our study. Peripheral blood samples were collected before treatment and at an average of 2 months afterwards to measure the levels of TBX21, GATA-3,RORɣ, and FoxP3. Additionally, complete blood count and CRP levels were analyzed to rule out any possible inflammation.Following stereotactic radiotherapy, a significant decrease in TBX21, GATA-3 and FoxP3 levels were observed in all patient groups. Among these parameters, a positive correlation was found between TBX21 and PTV volume as well as BED10 values. After stereotactic radiotherapy, the decrease in immunosuppressive Treg-associated FoxP3 levels and Th2-associated GATA-3 levels has been shown to enhance the immune response, particularly by suppressing Th2 and Treg cells.