Kanser hastalarında karşılanamayan bakım gereksinimlerinin hastaların bakım memnuniyetine ve hemşirelere duydukları güvene etkisi
The effect of missed care on cancer patients' satisfaction with nursing care and trust in nurses
  1. Tez No: 857350
  2. Yazar: NECİP HANCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERGÜL DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, kanser hastalarında karşılanamayan bakım gereksinimlerinin bakım memnuniyetlerine ve hemşirelere duydukları güvene etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, bir üniversiteye bağlı Onkoloji Hastanesi'nin Medikal Onkoloji servislerinde 26 Aralık 2022-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, en az 18 yaşında olan, evre 1-4 arasında kanser tanısı alan, en az üç gün hastanede yatarak bakım alan, Türkçe anlayıp konuşabilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 228 kanser hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Hasta Bilgileri Formu, Karşılanamayan Bakım Anketi-Hasta, Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği ve Hemşirelere Güven Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde sayı, yüzde, min-max değerleri, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış; değişkenler arasındaki ilişki için Pearson korelasyon kullanılmış, kanser hastalarında karşılanamayan bakım gereksinimlerinin hastaların bakım memnuniyeti ve güven algılarına etkisi ise çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hastaların, Karşılanamayan Bakım Anketi-Hasta iletişim alt boyutu puan ortalaması 1.68±0.70 (1-5), temel bakım alt boyutu puan ortalaması 3.85±1.19 (1-5); Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği puan ortalaması 91.90±4.95 (73.00-95.00) ve Hemşirelere Güven Ölçeği puan ortalaması 28.15±2.20 (19.00-30.00)'dir. Karşılanamayan Bakım Anketi-Hasta'nın iletişim alt boyutu ile Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği (r=-0.245, p0.05) ve Hemşirelere Güven Ölçeği arasında (r=-0.088, p>0.05) anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Karşılanamayan Bakım Anketi-Hasta'nın iletişim ve temel bakım alt boyutları ile Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği ve Hemşirelere Güven Ölçeği kullanılarak, karşılanamayan bakım gereksinimlerinin bakım memnuniyetine (F=7.200, p0.05) ne de hemşirelere güven üzerinde (t=-0.671, p>0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Karşılanamayan iletişimdeki bir birimlik artış, bakım memnuniyetinde 1.748 birimlik azalışa neden olurken (B=-1.748), hemşirelere güvende 0.622 birimlik azalışa neden olmaktadır (B=-0.622). Karşılanamayan bakım gereksinimleri, bakım memnuniyeti üzerindeki değişimin %6'sını açıklarken (R2=0.060), hemşirelere güven üzerindeki değişimin %4.5'ini açıklamaktadır (R2=0.045). Çalışmamızda, kanser hastalarının Karşılanamayan Bakım Anketi-Hasta'nın iletişim alt boyutu puan ortalaması düşük düzeyde çıkmış olmasına rağmen karşılanamayan iletişimin, hem hastaların hemşirelik bakımından duydukları memnuniyet hem de hemşirelere duydukları güven üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir etkiye sahip olduğu belirlendiği için hemşirelere, kanser hastalarının iletişim gereksinimlerini karşılayacak biçimde bakım sunması ve yönetici hemşireler ile kuruma, hasta-hemşire arasındaki iletişimi artıracak düzenlemeler yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive relational type to examine the effect of missed care on cancer patients' satisfaction with care and trust in nurses. The study was carried out at the Medical Oncology wards of a university-affiliated Oncology Hospital between December 26, 2022 and August 30, 2023. The sample of the study consisted of 228 cancer patients who were at least 18 years old, diagnosed with stage 1-4 cancer, received inpatient care for at least three days, could understand and speak Turkish, and voluntarily agreed to participate in the study. The data of the research were collected using the Patient Information Form, MISSCARE Survey-Patient, Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale, and Trust in Nurses Scale. In the analysis of the research data, number, percentage, min-max values, mean, standard deviation, independent t-test, and one-way analysis of variance were used; Pearson correlation was used for the correlation between variables, and the effect of missed care on cancer patients' perception of satisfaction with care and trust was evaluated by multiple linear regression analysis. The mean score of patients on the communication sub-dimension of MISSCARE Survey-Patient was 1.68±0.70 (1-5), the mean score of basic care sub-dimension was 3.85±1.19 (1-5); the mean score of Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale was 91.90±4.95 (73.00-95.00) and the mean score of Trust in Nurses Scale was 28.15±2.20 (19.00-30.00). A statistically significant, negative, and weak correlation was found between the communication sub-dimension of the MISSCARE Survey-Patient and both the Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale (r=-0.245, p0.05) or the Trust in Nurses Scale (r=-0.088, p>0.05). The models established to examine the effect of missed care on satisfaction with care (F=7.200, p0.05) or trust in nurses (t=-0.671, p>0.05). A one-unit increase in missed communication leads to a 1.748 unit decrease in satisfaction with care (B=-1.748), and a 0.622 unit decrease in trust in nurses (B=-0.622). Missed care explain 6% of the change in satisfaction with care (R2=0.060), and 4.5% of the change in trust in nurses (R2=0.045). In our study, although the mean score of the cancer patients' communication sub-dimension of the MISSCARE Survey-Patient was found to be at a low level, it was determined that missed communication had a statistically significant and negative effect on both patients' satisfaction with nursing care and their trust in nurses, and therefore, it was recommended that nurses should provide care in a way to meet the communication needs of cancer patients and make arrangements to increase communication between patients and nurses for the nurse managers and the institution.