Kronik boyun ağrılı bireylerde ağrı şiddeti ve akıllı telefon bağımlılığının boyun farkındalığı, boyun propriyosepsiyonu, sagital omurga dizilimi ve mobilitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pain severity and smartphone addiction with neck awareness, neck proprioception, sagittal spinal alignment and mobility in individuals with chronic neck pain
- Tez No: 857376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrılı bireylerde boyun ağrısı şiddeti ve akıllı telefon bağımlılığının boyun farkındalığı, boyun propriyosepsiyonu, sagital omurga dizilimi ve mobilitesi ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 70 kronik boyun ağrılı birey (46 kadın/24 erkek, ortalama yaş: 37,61±14,92 yıl) dahil edildi. Visual Analog Skalası (VAS) ile istirahat ve aktivite sırasındaki boyun ağrısı şiddeti, Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği ile akıllı telefon bağımlılığı skoru, Fremantle Boyun Farkındalık Anketi ile boyun farkındalığı skoru, Servikal Eklem Pozisyon Hissi Hata Testi ile boyun propriyosepsiyonu ve Valedo®Shape cihazı ile sagital omurga dizilimi ve mobilitesi değerlendirildi. Katılımcılar istirahat ve aktivite boyun ağrısı şiddetine göre hafif ağrılı grup (VAS≤3,4) ve orta ve şiddetli boyun ağrılı grup (VAS>3,4) olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship of neck pain severity and smartphone addiction with neck awareness, neck proprioception, sagittal spinal alignment and mobility in individuals with chronic neck pain. Methods: Seventy individuals with chronic neck pain (46 women/24 men, mean age: 37,61±14,92 years) were included in the study. Neck pain severity at rest and during activity, smartphone addiction, and neck awareness were assessed with The Visual Analog Scale, The Smartphone Addiction Scale, and The Fremantle Neck Awareness Questionnaire, respectively. The Cervical Joint Position Sense Error Test was performed to assess neck proprioception and Valedo®Shape device was used to assess sagittal spine alignment and mobility. Participants were divided into two groups according to resting and activity neck pain severity as mild pain group (VAS≤3,4) and moderate to severe neck pain group (VAS>3,4).