Yeşil dalga koordinasyon sistemlerinin kat içi trafiğine etkileri
Effects of the green wave co-ordination systems on urban arterials
  1. Tez No: 85738
  2. Yazar: EMİR EMRAH ADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
YEŞİL DALGA KOORDİNASYON SİSTEMLERİNİN KENT İÇİ TRAFİĞİNE ETKİLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Emir Emrah AD AL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Tez çalışması olarak ele alınan konu, trafik sinyalizasyonunda yeşil dalga koordinasyon sistemlerinin kent içi trafiğine etkileridir. Özellikle birbirini takip eden sinyalize kavşaklarda sürücülerin sürekli ve sık sık kırmızı ışığa yakalanmaları durumu, kentlerimizde oldukça çok yaşanmaktadır. Bu tip durumların düzeltilmesi için oluşturulan koordine trafik sinyalizasyonuna genel olarak yeşil dalga koordinasyon sistemleri adı verilmektedir. Bu tezin amacı ele alman şehir İçi bir arterde, kurulu olan ve birbirini takip eden sinyalize kavşaklarda yeşil dalga koordinasyon sistemi oluşturulmadan önceki ve sonraki trafik durumunun değişimini incelemektir. Bu çalışmalar yapılırken, belli sayıda birbirini takip eden kavşaklardaki trafik problemleri incelenmiş ve daha sonra trafik sinyalizasyon tekniklerine göre hazırlanan yeşil dalga koordinasyon sinyal programlan bu kavşaklara uygulanmıştır. Uygulama başladıktan sonra, aynı bölgedeki trafik problemleri yeniden incelenmiş ve eski durumları ile karşılaştırılarak iyileşmeler tespit edilmiştir. Bilim Kodu: Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5002023 Yeşil Dalga Koordinasyon 62 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF THE GREEN WAVE CO-ORDINATION SYSTEMS ON URBAN ARTERIALS (M.Sc. Thesis) Emir Emrah AD AL ABSTRACT This thesis is on effects green wave co-ordination signalization systems on urban arterials. Most of the cities have some traffic problems such that the drivers frequently stop at the red lights especially intersections located on the same arterial. The proposed solutions to this kind of signalization problems are generally called as green wave co-ordination systems. The main purpose of this thesis is to compare with the traffic status of the chosen arterial before and after the installation of the green wave co-ordination system. To do this, first of all the certain numbers of serial signalized intersections were investigated; second the green wave co-ordination signal plans prepared based on the signalization techniques were applied to those intersections. Just after the realization of the green wave co-ordination signal plans to the intersections, the same types of traffic problems were again handled so that they could be compared with the ones before the application; and finally the improvements of the traffic status were determined. Science Code Key Words Page number Adviser 5002023 Green wave coordination 52 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL