Ürdünlü üniversite öğrencilerinin Türkçe konuşma becerisinde yaşadıkları zorluklar ve çözüm önerileri
The difficulties Jordanian university studens faced in Turkish speaking skill and solutions suggestions
- Tez No: 857429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA UZDU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Ürdün'de yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Ürdünlü Arap öğrencilerin konuşma anında yaşadıkları zorluklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, Ürdün Üniversitesi'nde Türkçe bölümünde 3. ve 4. sınıfta okuyan 30 Ürdünlü öğrenci ile yürütülmüştür. Ürdünlü öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve verdikleri cevaplar ile konuşma becerilerinde zorlandıkları konular tartışılmıştır. Ayrıca öğrencilere Arapçadan Türkçeye çeviri yapmaları için çeviri formları dağıtılmış ve yaptıkları hatalar analiz edilmiştir. Dolayısıyla bu araştırma, Ürdün'de Türkçe eğitiminin kalitesini artırmak ve öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarından elde edilen bulgular, 28 öğrencinin morfoloji konusunda zorluklar yaşadığını göstermektedir. Biçim bilgisi, hem dil bilgisini hem de kelime bilgisini kapsamaktadır. 13 öğrenci sözdizimi; 8 öğrenci ise sesletimle ilgili zorluklar yaşamaktadır. Sadece 4 öğrenci anadil ile karıştırma ve pratik eksikliği ile ilgili zorluklar yaşamaktadır. 2 öğrenci korku ve utangaçlık ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Sadece 1 öğrenci akıcılık ve Türkçesini bilmediği veya hatırlamadığı kelimeleri başka bir yabancı dil kullanarak ifade etmektedir. Çeviri formunda en sık yapılan hatalar dilbilgisi hatalarıdır. Tüm bu sorunlara en uygun öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the difficulties experienced by Jordanian Arab students who learn Turkish as a foreign language in Jordan when they are speaking. This thesis conducted with (30) Jordanian students studying in the 3rd and 4th grades in the Turkish department at the University of Jordan. Semi-Structured interviews were conducted with Jordanian students. Their answers and the issues they have in speaking skills were discussed. In addition, translation forms were distributed to the students and their mistakes were analyzed. Therefore, this research was prepared in order to improve the quality of Turkish educationin Jordan and to improve the students' speaking skills. The findings obtained from the results of this research; 28 students have difficulties in morphology. Morphology includes both grammar and vocabulary. 13 students have difficulties with syntax. 8 students have difficulties with sound. Only 4 students have difficulties with mixing with the mother tongue and lack of practice. 2 students have difficulties with fear and shyness. Only 1 student had difficulties with fluency and confusion with another foreign language. In the translation form, the most common errors were grammatical errors. The most appropriate suggestions for all these problems are presented in this research.