2-piridinkarbaldehit tiyosemikarbazon ile schiff bazlı komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu, bazı komplekslerin kararlılık sabitlerinin tayini
Synthesis and characterization of schiff base complexes of 2-pyridincarbaldehyde thiosemicarbazone, determination of stability constants of some complexes
  1. Tez No: 85757
  2. Yazar: AYLA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
2-PİRİDİNKARBALDEHİT TİYOSEMİKARBAZON İLE SCHIFF BAZI KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU, BAZI KOMPLEKSLERİN KARARLILIK SABİTLERİNİN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayla BALABAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Schiff bazı, 2-piridinkarboksaldehit ve tiyosemikarbazidin metanollü ortamda eşit mol miktarlarında reaksiyona girmesiyle sentezlenmiş ve reaksiyon verimi %83 olarak bulunmuştur. Tiyosemikarbazonlar, birden fazla donör atomu içerir ve şelatlaştıncı ligandlar olarak, geçiş metal iyonlarına kükürt w hidrazin azotundan bağlanırlar. 2-piridin karbaldehit tiyosemikarbazon (PTSC) un metal tuzlan ile reaksiyona girerek oluşturduğu komplekslerin karakterizasyonu için; element analizi, infrared, UV spektrumu, manyetik suseptibilite, iletkenlik ve termal çalışmalardan yararlanılarak, komplekslerin kapalı formülleri önerilmiştir. Metal ve Schiff bazından farklı dalga boylarında absorpsiyon piklerine sahip olan Ni(ü), Zn(ll) ve Mn(Il) komplekslerinin kararlılık sabitleri, spektroskopik metodlarla belirlenmiştir. Komplekslerin kararlılığının sırasıyla çinko, mangan, nikel şeklinde arttığı ve Irving-Williams serisine uyduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler : Schiff bazı, karakterizasyon, kararlılık sabiti, termogravimetri, manyetik suseptibilite, UV-GB spektroskopisi Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Birgül ERK
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF SCHIFF BASE COMPLEXES OF 2-PYRIDINCARBALDEHYDE THIOSEMICARBAZONE, DETERMINATION OF STABILITY CONSTANTS OF SOME COMPLEXES (M. Sc. Thesis) Ayla BALABAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Schiff base has been synthesed by reacting equimolar quantities of 2- pyridinecarboxaldehyde and thiosemicarbazide in methanol and the yield of this reaction has been found 83%. Thiosemicarbazones react as chelating ligands with transition metal ions by bonding through the sulphur and hydrazine nitrogen atoms. The reaction of 2- pyridinecarboxaldehyde thiosemicarbazon (PTSC) with metal salts have given complexes that have been characterized by elemental analysis, infrared, UV spectra and by magnetic, conductometric and thermal studies. Structures of complexes are proposed. The stability constants of Ni(ll), Zn(II) and Mn(Il) complexes that have the absorption peaks at different wavelenghts from metal and Schiff base, have been determined by using spectroscopic methods. As a results, we can say that, the stability of complexes increases in the order of Zn(II), Mn(II) and Ni(II\ which is in agreement with Irving- Williams series. Science Code : 405.01.01 Key Words : Schiff base, characterization, stability constant, termogravimetri, magnetic suseptibility, UV-Vis spektroscopy Page Number : 59 Adviser : Prof. Dr. Birgül ERK