Kesme açıklığı küçük güçlendirilmiş/diriltilmiş betonarme kirişlerin tersinir yinelenir yükler altındaki davranışı
Behaviour of strengthened/revived reinforced concrete beams with short shear spans under reversed cyclic loading
- Tez No: 85756
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
KESME AÇIKLIĞI KÜÇÜK GÜÇLENDİRİLMİŞ / DİRİLTİLMİŞ BETONARME KİRİŞLERİN TERSİNİR YİNELENİR YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Üstün Onur BAKTIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Bu çalışmada başka nedenlerle, katman ekleme tekniği ile güçlendirilmiş/diriltilmiş betonarme kirişlerin depremi benzeştiren tersinir yinelenir yükler altındaki davranışı araştırılmıştır. Kiriş modellerine incelenen bölgelere moment ve kesme kuvveti oluşacak şekilde tersinir yük uygulanmış, modeller üzerine deplasman, dönme ve kayma ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerlerle modellerin yük - deplasman, moment - eğrilik, kesme kuvveti - kayma deformasyonu, enerji tüketme ve eğilme rijitliği eğrileri çizilmiştir. Böylece deney elemanları dayanım, süneklik, enerji tüketimi, rijitlik azalması bakımından incelenmiştir. Güçlendirilmiş kirişlerin diriltilmiş kirişlere oranla daha olumlu davranış gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 5002008 Anahtar Kelimeler : Güçlendirme, Diriltme, kiriş, Tersinir yükleme, Deprem Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF STRENGTHENED / REVIVED REINFORCED CONCRETE BEAMS WITH SHORT SHEAR SPANS UNDER REVERSED CYCLIC LOADING (M.Sc. Thesis) Üstün Onur BAKTIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1999 ABSTRACT In this study the behaviour of strengthened/revived reinforced concrete beams under reversal cyclic loading which resembles seismic loading has been investigated. Test specimens were supported as cantilevered beams and subjected to reversed cyclic loading applied at the free end. Bending and shear deformations were measured as well as tip deflections and curvartures at the root. Using the readings taken, load-deflection, moment-curvature, energy dissipation and stiffness variation diagrams were constructed. Thus, the performance of specimens were evaluated in terms of strength, ductility energy dissipation and stiffness degradation. It has been concluded that strengthed beams display a better response that revivaled ones. Science code : 5002008 Key Words : Strengthening, Revivaling, beam, Reversal loading, Earthquake Page number : 83 Adviser : Prof. Dr. Hüsnü CAN