Histerosalpingografi(HSG) sırasında müzik ve doğal manzara resimleri kullanımının kadınların ağrı düzeyi, anksiyete ve analjezik kullanımına etkisi
The effect of the use of music and natural landscape images during hysterosalpingography (HSG) on women's pain level, anxiety and analgesic use
- Tez No: 857696
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, HSG çekilen kadınların ağrı ve anksiyeteleri ile analjezik kullanımlarının azaltılmasını sağlamak amaçlı müzik ve doğal manzara resimlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü ön test- son test kontrol gruplu deneme modeli yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2022 ve Temmuz 2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi Radyoloji biriminde yürütülmüştür. Çalışmada gönüllü katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile üç gruba ayrılmıştır. Araştırma toplamda 99 gönüllü kadın (kontrol grubu: 33, müzik grubu: 33, doğal manzara resimleri video grubu: 33) ile tamamlanmıştır. Veriler sosyo-demografik veri anketi, durumluk-sürekli kaygı envanteri, visual analog skala (VAS) ve analjezik takip formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanılması için katılımcı kadınlara veri toplama araçları ile ön test ve son test uygulanmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara ön test sonrası müdahale yapılmamış olup veri toplama araçlarıyla HSG işleminden sonra son test uygulanmıştır. Müzik grubundaki kadınlara ön test için veri toplama araçları uygulanmış olup kadınlar HSG işlemine alındıktan sonra kulaklık takılmış ve müzik açılmıştır. İşlemden 15 dakika sonra kadınlara son test uygulanmıştır. 24 saat sonra kadınlara ulaşılıp analjezik kullanıp kullanmadığı sorgulanmıştır. Doğal manzara resimleri video grubundaki kadınlara ön test için veri toplama araçları uygulanmış olup kadınlar HSG işlemine alındıktan sonra kadınlara ipad ile doğal manzara resimlerinin olduğu video açılmıştır. İşlemden 15 dakika sonra kadınlara son test uygulanmıştır. 24 saat sonra kadınlara ulaşılıp analjezik kullanıp kullanmadığı sorgulanmıştır. Veriler SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Ön test puanları gruplar açısından incelendiğinde; ön test puanları, gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Başlangıçta homojenliğin sağlandığı görülmüştür. Müdahale sonrası son test durumluk puan ortalaması incelendiğinde; kontrol grubunun 47,39±6,80; müzik grubunun 27,24±5,33 ve doğal manzara resimleri video grubunun 29,72±4,08 olduğu, VAS puan ortalaması incelendiğinde; kontrol grubunun 6,88±2,13; müzik grubunun 2,27±1,03 ve doğal manzara resimleri video grubunun 1,82±0,84 olduğu görülmüştür. Müzik ve doğal manzara resimleri video gruplarındaki kadınların analjezik kullanmadığı, kontrol grubunun %48,5'inin analjezik kullandığı bulunmuştur. Çalışmamızın sonucunda HSG sırasında kadınlara müzik ve doğal manzara resimlerininin kadınların ağrı, anksiyete ve analjezik alma durumlarının azaltılmasında etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a randomized controlled pretest-posttest control group trial model method to evaluate the effectiveness of music and natural landscape pictures to reduce pain and anxiety and analgesic use of women undergoing HSG. The study was conducted between December 2022 and July 2023 in the Radiology unit of Dicle University Hospital. In the study, volunteer participants were divided into three groups by simple randomization method. The study was completed with a total of 99 volunteer women (control group: 33, music group: 33, natural landscape pictures video group: 33). Data were collected using a socio-demographic data questionnaire, state-trait anxiety inventory, visual analog scale (VAS) and anesthesia follow-up form. Pre-test and post-test with data collection tools were applied to the participant women for data collection. The women in the control group were not intervened after the pre-test and the post-test was applied after the HSG procedure with data collection tools. Data collection tools were applied to the women in the music group for the pretest, and after the women were taken to the HSG procedure, headphones were put on and music was turned on. The post-test was administered to the women 15 minutes after the procedure. After 24 hours, the women were contacted and questioned whether they used anelgesic or not. Data collection tools were applied to the women in the natural landscape pictures video group for the pretest, and after the women were taken to the HSG procedure, the video with natural landscape pictures was opened to the women with an ipad. The post-test was applied to the women 15 minutes after the procedure. After 24 hours, the women were contacted and questioned whether they used anelgesic or not. The data were analyzed by transferring to SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. When the pre-test scores were analyzed in terms of groups; the pre-test scores did not show statistically significant difference according to the groups (p>0.05). It was observed that homogeneity was achieved at the beginning. After the intervention, the mean post-test state score was 47.39±6.80 in the control group, 27.24±5.33 in the music group and 29.72±4.08 in the natural landscape pictures video group, and the mean VAS score was 6.88±2.13 in the control group, 2.27±1.03 in the music group and 1.82±0.84 in the natural landscape pictures video group. It was found that 48.5% of the women in the music and natural landscape pictures video groups did not use analgesics, while 48.5% of the control group used analgesics. As a result of our study, it was determined that music and natural landscape pictures were an effective method to reduce women's pain, anxiety and analgesic use during HSG.