Kamu harcama ve gelirlerinin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkileri: OECD örneği
The effects of government expenditures and government revenues on economic growth and employment: OECD case
  1. Tez No: 857757
  2. Yazar: BEYZA NUR MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Devletin ekonomiye müdahalesi uzun yıllardan beri literatür içerisinde tartışılmaktadır. 1929 Ekonomik Buhrandan beri devletin ekonomiye müdahalesi artmış olup araç olarak maliye politikasını uygulamaktadır. Literatürü incelediğimiz zaman ekonomide devletin varlığı, müdahalesinin seviyesi değişkenlik gösterse de kabul edilmektedir. Devletin ekonomiye müdahalesinin yanı sıra maliye politikalarının ekonomik büyümeye etkisi birçok araştırmaya konu olmuştur. Özellikle maliye politikalarının ve devletin ekonomiye müdahalesinin ekonomik büyüme ile birlikte ekonomik refaha ne ölçüde etki ettiği tartışmaların konusudur. Bir ülke ekonomik büyüme içerisinde olsa da ekonomik/sosyal refahı aynı doğrultuda her zaman büyümez. İstihdamın seviyesi ve işsizlik oranı sosyal refahı görebilmemizi sağlayan unsurlardan biridir. Tez içerisinde ekonomik ve sosyal refahı saptayabilmek için devletin ekonomiye müdahale araçları ile istihdama etkisi detaylı bir şekilde incelenecektir. Kısaca bu tez, kamu harcamaları ve gelirlerinin ekonomik büyüme ve istihdam ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma verileri OECD ve Dünya Bankası verilerinden elde edilmiştir. Elde edilen verilerle ekonometrik tahmin yöntemi olarak Panel Veri Analizi uygulanmıştır. Uygulama analiz ve sonuçlarına göre OECD ülkelerinde hem kamu harcamalarının hem de kamu gelirlerinin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkilerinin pozitif olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
State intervention in the economy has been discussed in the literature for many years. Since the 1929 Economic Depression, state intervention in the economy has increased and fiscal policy has been used as a tool. When we examine the literature, the existence of the state in the economy is accepted even if the level of its intervention varies. In addition to state intervention in the economy, the impact of fiscal policies on economic growth has been the subject of many studies. In particular, the extent to which fiscal policies and government intervention in the economy affect economic growth and economic welfare is a subject of debate. Although a country is in economic growth, its economic/social welfare does not always grow in the same direction. The level of employment and unemployment rate is one of the factors that allow us to see social welfare. In this thesis, in order to determine economic and social welfare, the state's intervention tools in the economy and their impact on employment will be analyzed in detail. In short, this thesis aims to analyze the relationship between public expenditures and revenues with economic growth and employment. Research data are obtained from OECD and World Bank data. Panel Data Analysis was applied as an econometric estimation method with the obtained data. According to the analysis and results of the application, it is found that both public expenditures and public revenues have positive effects on economic growth and employment in OECD countries.